Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden TBMM’nin açıldığı ve Türk Ulusunun egemenliğini ilan ettiği güzide bir tarihtir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1924 yılında 23 Nisan’ı Tüm Türk Çocuklarına bayram olarak hediye etmiştir.

Ulu Önder Atatürk ‘’Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin birer gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.’’ sözleriyle çocuklara ne kadar önem verdiğini ifade etmiştir.

19 Mayıs 1919 da tüm düşmanlara karşı tek vücut olarak dimdik duran Türk halkının istikbalinin taçlandığı gün 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisini açmak suretiyle göstermiştir.

Böylece Türk Ulusu, kendi egemenliğini tüm dünyaya ispatladığı ve geleceği ile ilgili tüm kararlarının mercii olmuştur. ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ise ulusun namusu ve onuru olmuştur.

Son iki yıldan beri dünyamızı, insanlara zindan eden covid salgını nedeniyle güzelim yurdumuzda, maalesef 23 Nisan Bayramını beklenen coşkudan uzak kutlamak durumuzdayız. Asıl çoşkulu kutlama her daim yüreğimizde yaşanmaktadır.

23 Nisan 1979 yılından itibaren 6 dış ülkenin katılımı ile uluslararası çocuk bayramı kimliği de kazanmıştır. Son yıllarda 40’dan fazla ülke katılımı ile ülkemize gelen yabancı çocuklar, çocuklarımızın misafiri olarak birlikte kutlamaktadırlar.

Dünya’da çocuklara bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkeyiz.

Tüm çocuklarımızın bu güzel bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Hepinize esenlikler diliyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sadettin dedi ki:

  Sayın Hüseyin hocam,
  Ellerinize sağlık sağlık👏🏼
  23 Nisan kutlu olsun

 2. Sedat dedi ki:

  Türk devletinin kuruluş bayramı kutlu olsun

 3. Ramiz kurnaz dedi ki:

  İyi bayramlar hocam.👋👋👋

 4. GÖNÜL dedi ki:

  Doktor yüreğine kalemine saglik
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun

BİR YORUM YAZ
gazete