Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

14 MART TIP HAFTASI

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Ülkemizde 14 Mart Tıp Bayramı, 1919 yılında İstanbul’da düşman işgalinde, tıp öğrencilerinin gösterdikleri vatanperver tepkilerine istinaden, her yıl 14 Mart Tıp Bayramı kutlanılmaya başlanılmıştır. 1976 yılından itibaren sadece 14 Mart Tıp Bayramı değil, 14 Mart Tıp Haftası olarak kutlanılmaktadır.

İlginç olan, kutlanmakta olan her 14 Mart Tıp Haftası, hep bir öncekini aratıyor olmasıdır. Açıkçası sağlık çalışanların özlük hakları hep kötüye gitmiştir.

Diğer sektörlerle kıyaslandığında sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlar başta şiddet olmak üzere hep daha yoğun yaşanmaktadır.

Hali hazırda ülkemizde 111 tıp fakültesi mevcut olup, yıllık 16,448 tıp öğrenci kontenjanı mevcuttur. Nicelik olarak bu sayı kulağımıza hoş gelebilir. Tıp Eğitiminin kalitesi yani niteliğini göz önüne aldığımızda son derece olumsuz bir tablo ile karşı karşıyayız. Çünkü tıp eğitiminin ‘’esasını usta-çırak ilişkisi’’ oluşturur. Bu tablo uzun vadede ulaştığımız Tıbbi hizmet başarısını düşüreceği muhakkaktır.

Sağlık çalışanları her geçen gün artarak maruz kaldıkları şiddet ve mobbingin yanında performansa dayalı ücret adaletsizliğinin de acilen düzeltilmesi öncelik arz etmektedir. Bu sorunları yaşayan doktorlarımız, hiç haketmedikleri halde her gün ülkenin farklı bir noktasında hasta ya da yakınlarından gelen şiddete maruz kalabiliyor. Sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakılıyorlar. Uzun süren mesailer sonrasında ruhen ve bedenen olumsuz etkilenmelerine rağmen, asla hastalarına yansıtmamaya gayret ederler.

Çünkü aldıkları Tıp Eğitiminin deontolojisine istinaden hep özverili olmuşlardır.

Canlar,

Bu tıp haftasının hatırına binaen, biraz empati yapınız. Kendinizi doktorların yerine koyun. Gözlerinizi kapatın ve sağlık çalışanlarının nasıl özveri ile çalıştıklarını hayal edin. Birçok kişinin covid-19 salgını nedeniyle hastanelere gitmeye korktukları bu dönemde bile, görünmez düşmana karşı kahramanca savaşmaya devam ediyorlar. Bu dönemde 118’i hekim olmak üzere 385 sağlık çalışanı covid-19’dan yaşamlarını yitirdiler.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bilgi ve becerilerin doğrultusunda, hastalara en doğru ve olumlu yaklaşım sergileyerek şifa dağıtmaya devam ederler.

Lütfen sizler de, sağlık çalışanlarına ve hekimlere hoşgörü ile yaklaşınız. Bu yaklaşımın sadece bu gün ile sınırlı kalmasın, yılın 365 günü anlayışlı olmalı.

Hekim camiamızın tıp haftasını kutlar beklentilerinin gerçekleşmesini dilerim.

Hepinize sağlık diliyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sadettin dedi ki:

  Sayın Hüseyin Hocam,
  Sizin ve Özlem hocamın tıp bayramını kutlarım
  Allah sizleri başımızdan eksik etmesin 🙏

 2. GÖNÜL dedi ki:

  Özellikle pandemi sürecinde gösterdiğiniz özveri Üstün gayret ve ve fedakarlıklarınız için sizlere minnettarız. Bu dönemde mesleğinin gereğini yerine getirken ebediyete uğurladığımız sağlık çalışanlarını saygi ve rahmetle anıyorum.
  Dilerim 14 Mart bayram gibi kutlanası olsun.Hak ettığiniz saygıyı görür, emeginizin karşılığını kazanırsınız…
  İYİ Kİ VARSINIZ.

BİR YORUM YAZ
gazete