Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

1 MAYIS EMEK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, işçi ve emekçilerle dünyaca kutlanan, birlik, dayanışma ve emeğe yapılan haksızlıklarla mücadele günüdür.

Ne yazık ki son iki yıldır korona salgını nedeniyle geniş katılımlar eşliğinde özgürce meydanlarda kutlanamıyor.

Dostlar inanın her bir emekçi, bugünü daha bir coşku içinde, gönül meydanlarında kutladıklarını hissedebiliyorum. Bir kere daha en büyük coşku ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününüzü kutlarım.

1 Mayısın ne olduğuna hep beraber baktığımızda; 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü çalışılmasını istemeleri nedeniyle Melbourne Üniversitesi’nden Parlament Evi’ne kadar yürümüşler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Fabrikaları konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere 500 bin işçi katılmıştır.

Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi beraber yürüdüler. O dönemde Luizvil’de ki parklar, siyahlara kapalıydı. Siyah ve beyaz işçiler beraberce yürümeleri ve hep birlikte Ulusal Park’a girmeleri sonucundaki bu ön yargı yıkılmıştır. Bu gösterilerin 1 Mayısı izleyen günlerde tüm şiddetiyle sürmesi sonucunda 4 Mayısta kanlı Haymarket olayına yol açmıştır. Uygulanan yasal baskılarla bu tür gösterilerinin tekrarlanması engellenmiştir. 14 Temmuz- 21 Temmuz 1889’da toplanan 2. Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününü tüm dünyada ‘’Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’’ olarak kutlanılmasına karar verildi.

Böylece bir sonraki gösteri 1890 yılında yapılmıştır.

Ülkemizde 1 Mayısın gelişimine gelince; 1912 yılında İstanbul’da ilk 1 mayıs kutlaması gerçekleştirilmiştir. 1923 yılında yasal olarak ‘’İşçi Bayramı’’ ilan edilir ve 1924 yılında hükümet kutlamaları yasaklar.

1976 yılında Taksim’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonun Organizasyonu ile gerçekleştirildi.

1977 yılının kanlı 1 Mayısına 500 bin kişi katıldı ve ne yazık ki 34 gösterici hayatını kaybetti. O gün bu gündür bu kutlama her geçen gün vicdanlarda daha büyük iz bırakmaktadır.

1978 yılında Taksim’de 100 binlerin katılımı ile miting gerçekleştirildi ve 1979 yılında sıkı yönetim komutanlığı mitinge izin vermemiştir. Sokağa çıkma yasağına rağmen yüzbinlerce kalabalıkla 1 Mayıs kutlanmıştır.

1 Mayıs 2009’dan itibaren resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Çok da isabetli bir karar olmuştur.

İş üreten emekçiler ve işveren ve diğer ilgili bileşenlerin üretime sevgi-saygı-hoşgörü çerçevesinde yaklaştıklarında, o ortamda huzur ve barış olur.

İşte bu nedenle, hiç zaman kaybetmeden iktidar sahipleri tüm emekçilerin beklentilerini karşılamaları ve insanca yaşamaları için gerekli koşulların uygulamaya konulması zorunluluk arz etmektedir.

Yaşayan her insanın nefes almasının bile bir emek gerektirdiği bilinci ile 1 Mayıs ‘’Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü’’ içtenlikle kutluyorum.

Sağlık ve mutluluklar diliyorum…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. RAMİZ KURNAZ dedi ki:

    👍👋👋👋

  2. GÖNÜL dedi ki:

    Bilgilendirmeler süper . Bilmediğim ne kadar çok şey varmış teşekkürler .yuregine kalemine sağlık

BİR YORUM YAZ
gazete