Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ZOR OYUNU BOZMUŞTUR

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Bir söz vardır; “Ağaçta duran kuş, dalın kırılmasından korkmaz. Onu, onun güvendiği, ağacın dalına değil, kendi kanatlarınadır”. İşte, Türkiye’nin Suriye meselesinin başından bu yana yaptığı tam da bu; ne dünyanın süper güçlerine güvendi ne de onlara boyun eğdi. Ne dünyanın her tekil ve örgütlü kurulundan korktu, ne de güç sarhoşluğuna kapıldı.

Türkiye’nin tek doğrusu; mazlumların çektiği zulüm ve kendi beka meselesiydi. Bu yoldan bizi ne korku ne de tehdit vazgeçirmiştir. Yani 100 yıl sonra yine hem sahada hem masada kazandığımız bir zafer olmuştur bu. Öyle bir kazanım olacak ki; benim diyen matematikçinin, benim denen fizikçinin kolay kolay çözemeyeceği bir denklemdir.

Söz konusu denklemde ortaya çıkan sonuçlar nedir denirse, Amerika ve Rusya’nın her şeyi belirleyici konumda olduğu süper güç halinin artık eski düzeyde kaldığı görülür. Evet, Türkiye’nin her bölgesinde hem dünya dengelerinde oyun kuruculuğunun tescillendiği görülür. Yani masayı kuran olduğu kadar, masada kimin ve kimlerin kararını veren ülke olduğunun ortaya çıkan bir sonuç olmuştur. Yani 2002 öncesinde ABD hapşırsa bizim zatürre olduğumuz dönemin sona erdiği ve şimdi Türkiye kükreyince ABD’nin korktuğu yeni bir ortam olmuştur. Diğer önemli bir konu ise; 2019 Perşembe günü Külliye’de gerçekleşen Suriye zirvesinin açılımıdır, bu süreçte her türlü hamasetten uzak güçlü bir milli duruş sergileyen Yusuf Alabarda’nın bir yorumu, ABD heyetinin Ankara ziyaretinin en müthiş ifadesi şöyle; Harekatın 9 günlük hasılatı bile 15 Temmuz’da Erdoğan için İslamcı diktatör diyen Pompeo’yu, Erdoğan’ın ayağına getirmiş ve Türkiye’nin siyasi hedeflerini kabul ettiği bir mutabakata imza atmak zorunda bırakılmıştır.

Evet, uluslararası ilişkilerde daimi dostluklar olmadığı gibi daimi düşmanlıklarda olmaz tabii. Yani ilişkilerin gidişatını belirleyen ülkelerin çıkarlarıdır. Bir başka belirleyici kuralda; gücünüz kadar haklı olmaktır.

İşte, Türkiye’de tarihsel, insani ve güvenlik boyutuyla ve herkesi titreten kahraman ordusuyla haklı ve üstün olduğunu göstermiştir. Trump, 120 saatlik mühletle imtihana tabi tutulmuştur. İmtihanı kazanıp, kazanmayacağı, sözünde durup durmayacağı….

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ