Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ZEKİ MÜREN

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Zeki Müren, Türkçemizi tam anlamıyla konuşan biriydi. Sesi çok güzeldi. Söylediği şarkılarla büyüdük, yetiştik. ‘Kahır Mektubu’nu unutmak mümkün mü?
Geçen hafta Bursa’nın önemli yerlerini gezmeyi planladım ve Emir Sultan’da bulunan rahmetli Zeki Müren’in mezarına da gittim. Mezarı başında dua ettim. Allah rahmet eylesin. Allah günahlarını affetsin. Mekanı cennet olsun.

//////

ALMANYA’DAN SINIR
DIŞI EDİLEN AİLE

Bir aile Almanya’dan sınır dışı ediliyor. Aile reisi baba nasıl sınır dışı edildiklerini dramatik bir şekilde anlatıyor. Bu haberi izlediğinizde veya okuduğunuzda Almanya’nın yurttaşımıza karşı olan davranışına tepki vermek elde değil.
GERÇEK NE?
Peki! Aile reisinin anlatmadığı ne? Aile reisi 33 seneden beri Almanyada olduğunu söylüyor. Bu kişi sürekli olarak Alman Vatandaşı olmak için, oturma izni almak için müracaat etmiş. Kabul edilmemiş. Bu aile için bir tarih belirlenmiş ve sizi tarihten sonra sınır dışı edeceğiz diye resmi bildirimde bulunulmuş. Süre gelmiş geçmiş aile ülkeyi, Almanya’yı terk etmemiş. Bunun üzerine aileyi zor kullanarak sınır dışı etmişler. Bu süreç ile ilgili Alman Makamlarının resmi açıklamaları var. Aile Reisinin dediği gibi iş sadece “göçmenlere yardım” değil. Bu ailenin artık Almanya’ya dönme gibi bir durumu söz konusu değil. Aslında neler olduğunu en iyi bilen aile reisi fakat tam olarak açıklayıp anlatmıyor. Nedensiz hiçbir şey yapılmaz. Bunu unutmayalım. Alman sözcü’nün yaptığı açıklama: Bölge sözcüsü Jörg Klinge sorulduğunda, Werra-Meißner bölgesinde bu mektupları 16 Ekim’de bölge konseyinin talebi üzerine oluşturduğunu, çünkü verdiği bilgilere göre ailenin 23 Ekim’de sınır dışı edilmesi gerektiğini açıkladı.

//////

SADAKA TAŞINDAN
GÖSTERİŞE

Eskiden, Osmanlı zamanında genellikle cami, türbe, mezarlık gibi yerlerde ihtiyaç sahiplerinin alabilmesi için para bırakılan sadaka taşları vardı. Bu yardım şekli Selçuklulara kadar uzanmaktadır. İhtiyaç sahibi kişileri rencide etmemek için düşünülen bu model artık tamamen ortadan kalkmış durumda. Şu anda yardım yapan kişi, kuruluş her ne ise, yardım ettiği kişileri, yaptığı yardımları medya huzurunda yapıyor. Örneğin; bir belediye kömür, gıda, yiyecek yardımı vb. yapıyorsa, yardım yaptığı ailenin fotoğraflarını basınla paylaşmaktan çekinmiyor.
Günümüzde sadaka taşı uygulaması ihtiyaç sahiplerinin hatırlanması için yeniden gündeme getirilebilir. Camilerin vb. yerlerin uygun yerlerine sadaka taşları yerleştirilebilir. Tabii, bu taşların içine para konulması beklenemez. Çünkü: caminin içindeki kasayı bile açıp içindekileri alanlar o taşa bırakılan hiçbir şeyi bırakmazlar.
Bu uygulama, ihtiyaç sahiplerini hatırlatmak için yeniden canlandırılabilir. Taşın üzerine bir açıklama yazılarak, yardımın nereye yapılacağını belirtilir. En azından geçmişten gelen ve şu anda unutulan bu kültür yeniden hayatımıza girer.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete