Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ZAĞNOS PAŞA CAMİ’SİNİN TAŞLARININ SIRRI “İç Mekan Taşları ve Sıvası”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Geçenlerde Paşa Camisi’ne gittiğimde, caminin içinde ki taşlar ve sıvalar dikkatimi çekti. Caminin duvarlarının tamamına yakın kısmı sıva ile kaplanmıştı. Karşılıklı olan doğu ve batı kapılarının sağ ve sol  tarafların da bulunan duvarların bir bölümü ise sıvasızdı. Yontma ve kesme taşların üzerleri sıvanmamıştı. Taşlar tamamen görülüyordu. Bu durum ilgimi çekti ve araştırdım.

Bu caminin iç mekanı zamanın da, düzgün yontma ve kesme taşlardan yapılmış. Yapılan son tamirat da tüm sıvalar soyulmuş ve sıvanın altında bulunan taşlar eskiden olduğu  gibi meydana çıkarılmış. Daha sonra da alınan bir kararla bazı yerlerde taşlar görülecek şekilde bırakılmış ve diğer kısımlar yine sıvanmış.

Yurt dışında özellikle Balkan Ülkelerin de TİKA’nın, yapmış restorasyon çalışmaları sırasında  aslına uygun hareket edilmiş ve iç mekanın taş duvarları sıvanmamış. Paşa Camisinde de bu uygulamaya yapılıp, iç mekanda ki taşların üzerine sıva yapılmasa ve taşların tamamı açıkta bırakılsa idi daha iyi olurdu.

PAŞA CAMİSİNİN İÇ MEKANININ BAZI YERLERİ NİÇİN SIVASIZ?

Camisinin iç mekanın bazı yerlerinin sıvasız olması ve taşların sıvanmayıp açıkta bırakılmasının nedeni ise; buraya gelenlerin camisinin orijinal duvarlarının nasıl olduğunu görmesi imiş. Bunun için taşlar sıvanmamış.

Camiye, batı kapısından girildiğinde kapının sağ tarafında yer alan taşların bir tanesinin üzerine desen bulunuyor. Bu taşın yanında yer alan başka bir taş da ise desen tamamlanmamış ve yarım bırakılmış.  Ayrıca; mihrabın sol tarafında bulunan ve özellikle sıvası açık bırakılmış tek bir taş var. Bu taşın üzerinde de desen mevcut.

BU DESENLERİN ANLAMI NE?

Taşlarda bulunan desenlerin bir anlamı yok. Taşların daha güzel görünmesi istenmiş. Ancak; incelediğinizde çok az taş da desen var.

Osmanlı da, taş ve mermerlere yapılan desenler genellikle Osmanlı Devleti’nin sonsuzluğunu gösterir. Bu desenlere en çok Topkapı Sarayın da rastlanmaktadır. Paşa Camii’sin de bulunan desenler ise daha önce de belirttiğim gibi bir anlam ifade etmiyor.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ