Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YÜKSELEN ŞEHİR BALIKESİR Mİ? BANDIRMA MI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bandırma da sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Yükselen Şehir Bandırma Platformunu kurdular. Uzun bir süreden beri de bu konu ile süregelen bir çalışmaları var. Balıkesir de ise bu benzer yapılan tüm çalışmalar sözde kalıyor. Herkes sorunu söylüyor ve ama çözüm yok. Türkiye’yi doyuran il acaba kendini doyuruyor mu? Bir sürü satılık otel, hayvan çiftliği, süt fabrikası, yem-un fabrikası var. Bu firmalar iş yapabilse bunları satar mı? Pandemi var, işler bozuk denildiğinde de bunu anlıyoruz elbette ancak, işlerde yürümek zorunda. Bu salgın sadece bizim ülkemizde yok, tüm dünya aynı durumda.

Balıkesir turizm kenti deniyor. Ben yıllardan beri yabancı turist görmedim. Yabancı turistler Midilli’den Ayvalık pazarına gelenler olmasa gerek. Balıkesir’de deniz sezonu kısa imiş o yüzden yabancı turist gelmiyormuş. Bunların hepsi hikâye. Balıkesir gastronomi şehri imiş. Balıkesir hayvancılık, turizm ve gastronomi de söz sahibi olacak bir ilmiş. Olamadık gitti.

Balıkesir marka şehir olmalı elbette ve bende bunu ölmeden görürüm umarım.

/////

BİR TABLONUN ANATOMİSİ

Tüm dünyada siyasi liderler önemli basın açıklamaları yaparken arka fonda görünenlerin büyük bir önemi olduğunu biliyor musunuz?

Aslında arka fonda görülen tablolarla topluma, kamuoyuna bir mesaj veriliyor. Bundan sonra bir dünya liderinin konuşmasını izlerken lütfen arkadaki fona da dikkat edin. Ne dedikleri önemli olsa da, esas mesaj arka fonda.

Cumhurbaşkanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan’da 22 Temmuz’da yaptığı “ Kalkışma Sonrası Meclis Konuşması” sırasında arkasındaki fonda 1981 tarihli ve Aydın Ayan’ın yapmış olduğu  “Kurtuluş Panoraması” serisinden “Atatürk’ün Samsun’a Gelişi” tablosunu yer almıştı.

/////

AY SONU 2021

“Dur geçme ey zaman öyle güzelsin ki”

2020 yılı da geçti gitti. Bu yazıyı yazdığımda günlerden 01. Aralık. 2020 idi ve ay sonu 2021. Yıllar gerçekten ne çabuk geçiyor değil mi? 2020 nasıl bilmem ama 2021’in daha iyi olacağını kim garanti eder ki?

Eğer, Corona olmadan 2020’yi bitirebilirsek, bence bu yılı yaşımızdan düşüp yaşanmamış saymalıyız. Corona 2020 yılını hayatımızdan çaldı gitti. Bu durumda insan yaşadığına şükrediyor. Ya, şimdiye kadar Coronadan ölseydik. Hayat devam edip gidiyor gerçekten. Bir yanda ölümler, bir yanda yaşam mücadelesi.

EVDE GEÇEN 9 AY

Hastalıktan dolayı neredeyse evde geçirdiğimiz 9 ayı tamamlıyoruz, ailece. Ülke geneline bakarsak ekonomi kötü durumda, bazılarına göre ülkemiz yılın son çeyreğinde yüzde bilmem kaç büyümüş. Şaka gibi. İşsizlik yokmuş, pahalılık yokmuş, yarım dolar bilmem kaç liraymış. Ülkenin hali, hastalık korkusu, evde oturmanın verdiği binbir tane sıkıntı ile geçti 2020 yılı. Hayatta mısın? Sağ mısın? Buna şükür edelim biz hep beraber. Gerçekten; çok hızlı geçiyor zaman bu yıl pek güzel olmasa da. İnsan geçip giden vakitlere hüzünle bakıyor. Faust gibi yakarmak lazım “dur geçme ey zaman öyle güzelsin ki…”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete