Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YOLCU OTOBÜSLERİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Şehirler arası yolculuk yapanların yüzde oranı 17’ye düşünce otobüs firmalarının birçoğu seferlerini azalttı veya iptal etti. Saat başı kalkan otobüsler de 2-3 saatte bir kalkmaya başladı. Diğer bu konu da otobüslerde ki sosyal mesafe. Örneğin; otobüs 46 kişi ise otobüs de bulunacak yolcu sayısı 23’e düşürüldü. Bu da büyük bir mali yük getirdi.
Şu anda zorunlu olmadıkça kimse seyahat etmiyor. Böyle olunca da firmalar da mali sıkıntılar iyice arttı. Bazı firmalar elemanlarını ücretsiz izine çıkardılar ve İş-kur üzerinden devlet desteği alabilmek için çalışma başlattılar. Bu sektör gerçekten çok önemli bir hizmet sektörü ve giderleri de oldukça fazla. Devletin bu firmalara biraz daha katkı yapması gerekir düşüncesindeyim.

////

YUNANİSTAN SINIRI
NE DURUM DA?

“Mülteciler Ne Yapıyor?”
Koronavirüs, Yunanistan sınırında bekleyen binlerce mültecinin durumunu unutturdu. Peki! sınırda durum ne? Sınır bildiğiniz gibi, burada mülteciler beklemeye devam ediyor. Mülteciler arasında da Koronavirüs korkusu var. Yunanistan ise, mültecilerin sınırdan geçmemesi için elinden geleni yapıyor. Zaman zaman gerçek mermi , sis bombası, plastik mermi kullanıyor ve mültecilere zarar veriyor.
Şu anda sınırda yaklaşık 15 binden fazla mülteci olduğu söyleniyor. Sınırı geçmeye teşebbüs edenler yakalanıp geri gönderiliyor. Tüm bunlara rağmen yaklaşık 200-300 kişinin sınırı geçtiği biliniyor. Mültecilerin özellikle Atina’da yoğunlaştığı söyleniyor.
YUNAN HALKI NE DÜŞÜNÜYOR?
Bir yanda Koronavirüs, bir yanda mülteci krizi, Yunan Halkını endişelendiriyor. Önümüzdeki günlerde de Meriç Nehri kıyılarında mülteciler karşıya geçmek için tüm güçlerini kullanacaklar ve insan birikimi devam edecek. İşte bu durumlar Yunanlıları gerçekten endişelendiriyor.
Midilli’ye gittiğimiz de otelinde kaldığımız, Yulia ile Watsapp’dan konuştuğumuzda Midilli’de bulunan ve binlerce olarak ifade ettiği mültecilerin büyük sorunlar çıkardığını söyledi ve ada yaşayanlarının mültecilere sıcak bakmadığını belirtti.

////

YER ASUVA PARK

“Çevre Eğitim Parkı. 29.03.2010. Pazar”
Bugün hafta sonu olduğu için parklarda yürüyüş yasak. Ancak, Bahçelievler Mahallesin de bulunan Çevre Eğitim Parkında (Asuva Park) yürüyenler, koşanlar bitmedi.
Bu park da güvenlik görevlisi var. Görevli, muhakkak durumu açıklıyor dur ve bizim vatandaş da dinlemiyordur.
Burada alınacak en güzel önlem güvenlik görevlisinin polisi araması olacak. Aslında, yapılması gereken bu vatandaşların koşma, yürüme gibi etkinliklerini ertelemeleri.
Umarım bu arkadaşlar durumun ciddiyetini kavrar ve bu yürüme, koşma işlerini ertelerler.

////

NEREDE ACELE ETMELİ?

Acele olarak verilen kararlara şeytan karışır. Hadîs-i şerîfte; “Acele şeytandandır. Teennî Rahmandandır.” buyuruldu. (Teennî: Acele etmemek.)
Yalnız 5 yerde acele etmek gereklidir:
∆ Misafir gelince, önüne yemek getirmeli.
∆ Namazı, vakti geçmeden, hemen kılmalı.
∆ Bir günah işleyince, hemen tevbe ve istiğfâr etmeli.
∆ Kız veya oğlan çocuklarına, din bilgilerini ve namaz kılmasını öğretmeli! Ergenliğe erişince, geciktirmeden evlendirmeli.
∆ Ölen şahsın defin edilmesinde acele etmelidir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ