Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YİNE PANDEMİ

Aslan Torun

Aslan Torun

Yine pandemiden bahsetmek istiyorum. Artık iyice anlaşılmıştır ki bu hastalık epeyce bir süre daha bizi uğraştıracak, dünyamızı karartmaya ve hayatımızı altüst etmeye devam edecektir. Uzun aradan sonra tekrar başlayan hafta sonu yasaklarının bugün ikinci günündeyiz. Dünyamızın üzerine düşen bu kâbus biteceğe benzemiyor. Dünya toplam ağırlığı 2 gram bile olmayan bir mikrobun üstesinden gelemiyor. Başta süper güçler olmak üzere bütün dünya ülkeleri çaresiz bir halde başlarının derdine düştüler. Bir yıla yakın bir zamandır ortaya çıkan bu mikrobun hala tam bir tedavisi ve aşısı bulunmuş değil. Bazı ülkelerde üretilen aşılar hala tartışma konusu olmaya devam ediyor. Artış gösteren vaka ve ölümler hepimizin içimizi karartmakta ve bizi ümitsizliğe sevk etmektedir. Yarınlarımızdan endişe etmeye başladık. İnsanlar birbirinden kaçmaya uzaklaşmaya başladı. Adeta gölgemizden korkar olduk. .Dinlediğimiz haberlerde iyimser olmaya çalışıyoruz ama çoğunlukla hayal kırıklığına uğramaktan kurtulamıyoruz. Özellikle bizim gibi yaşlılar iyice hayatımızdan endişe etmeye başladık. Yakınlar uzak, yakınlarımız yabancı oldu. Bir yakınımıza eş ve dostumuza özellikle de çocuklarımıza ve torunlarımıza istediğimiz gibi sarılıp doya doya öpemiyor, kucaklayamıyoruz ya bu bize en büyük darbe oluyor. Bu moral bozucu ve bizi umutsuzluğa iten bu duruma karşı yine ümidimizi kaybetmeyip karamsarlığa kapılmak istemiyoruz. Eğer daha fazla karamsarlığa kapılıp ümitsizliğe düşersek özellikle biz yaşlılara bunun yıkımı hastalıktan daha fazla olacaktır. Ben karamsar bir yapıda olmama rağmen yine de ümitsizliğe kapılmak istemiyor ve gelecek günler günlerin bizi beklediğine inanıyorum. Ayakta kalabilmek ve geleceğe biraz daha güvenli bakmak için yapmak istediğimiz bazı şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Daralmış ruhumuz çıkış yolunu bulamasa da tüm kapıların kapandığını düşünsek de yine de umuda sarılalım.

Akşam olup güneş batınca geçen günün bütün hüznünü ve acılarını unutarak yeni bir güne başlamak için umuda sarılalım.

Zor geçen günler, karanlık geceler hüzünlü rüyalar görsek de güneşin yine sabahleyin sevinçle doğacağını ve hayatımızı aydınlatacağını unutmayıp umuda sarılalım.

Döktüğümüz gözyaşlarını içimizde ki sancıları hüzünlü inlemelerimizi unutmayıp hatırladıkça sorunları çözemeyiz. Hüzün denizimizde hırçın dalgaların çarptığı gemimizin direğinin dümeninin zedelendiğini görsek de umutsuzluk seli varlık temellerimizi götürse de kaptanımızın Nuh olduğunu düşünüp bu tufandan kurtulmak için umuda sarılalım.

Çölde fırtınaya tutulsak, güneşe kuma isyan etsek de, yolumuzu şaşırsak da pusulamızı bırakmayıp yine umuda sarılalım.

Unutmayalım ki tüm derelerde taşlar kayalar dallar engeller yapar. Dereler önündeki engelleri aşar denize ulaşır. Bizde dereler gibi denize ulaşmak için umuda sarılalım.

Yine unutmayalım ki aklımız umutsuzluğa meyyaldir. Kalbimiz ise umudun kapısıdır. Ne zaman içimiz daralsa kalbimizin ^^umut ^^diye atan sesini dinleyip umuda sarılalım.

Hasret çekiyorsak eğer bir yari özlemişsek, sevdiğimizden uzak kalmışsak, aşkın acısıyla inliyorsak vuslat kapısının açık olduğunu unutmadan umuda sarılalım.

Soğuktan üşümüşsek, hazanda ağaçlar yapraklarını dökmüşse, içimize bir hüzün dolmuşsa, kışı yaşıyorsak sonradan nasıl olsa bahar gelecek diyerek umuda sarılalım.

Sıkıntılarla acılarla ve hastalıklarla geçen 2020 yılını tez zamanda bitirip 2021 yılına hastalıksız güzelliklerle gireceğimize inanıp umuda sarılalım.

Çölde fırtınaya kapılıp yolumuzu şaşırınca azgın denizde fırtınaya tutulup dalgalarla boğuşup varacağımız bir liman olduğunu unutmayıp umuda sarılalım.

Akşamları takvim yaprağını koparırken ölüme bir gün daha yaklaştığımıza üzülmektense ertesi gün doğacak güneşin bize yeni ufuklar açacağını unutmadan umuda sarılalım.

Ne zaman zora ve sıkıntıya düştüğümüzde bize merhamet eden bizi her zaman kurtuluşa erdiren Allah ın rahmetine sığınarak sabırla, tevekkülle umuda sarılalım.

İnşallah bu dert ve sıkıntılar ve hastalıklar kısa zaman sonra 2020 yılı ile birlikte gider, 2021 yılına bütün dertler, sıkıntılar ve hastalıkları bitirerek gireriz. Ben böyle düşünüyor, inanıyor umuda sarılmak istiyorum. Umudumu da hiçbir zaman kaybetmek istemiyorum. Umarım sizde aynı düşüncede olursunuz. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TABİAT VE KIŞ - 27 Şubat 2021
HAYATTAN NE ÖĞRENDİM? - 13 Şubat 2021
YİNE ERMENİ MESELESİ - 1 Şubat 2021
MESUT ÖZİL VATANINDA - 30 Ocak 2021
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete