Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YILDIZ: ‘TÜRKİYE ÇOK ÖZEL BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR’

YILDIZ: ‘TÜRKİYE ÇOK ÖZEL  BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR’
Reklam

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay YILDIZ; geride bıraktığımız 2018 yılına dair açıklamalarda bulundu. Balıkesir iş dünyası  olarak 2019 yılı beklentilerine de değinen Başkan YILDIZ, ”Türkiye olarak çok özel bir dönemden geçiyoruz” ifadesini kullandı.

2018 yılında yaşadığımız ekonomik sorunların bir dengelenme sürecine girdiğini söyleyen MÜSİAD Başkanı Tuncay YILDIZ  “Bu dengelenmenin rahatlama yaratacak seviyeye gelebilmesi 2019 yılında uygulanacak olan politikalara bağlıdır. Bunun için; İktidar, muhalefet, iş dünyası, medya, üniversiteler ve STK’lar  bir arada olamaya devam etmeli ve de ilişkileri geliştirmeli” diyerek şunları kaydetti:

“2018 yılı Ağustos ayında başlayan ekonomik saldırının etkileri hal devam ediyor. Ancak, yılın son çeyreğinde yaşanan ekonomik gelişmelerin, ekonomik olarak düzelme seyrinin devam edeceğini göstermekte. ”İhracat artışı” bunun en etkili göstergesi. Bütün vatandaşlarımız ve iş dünyası için zor geçen 2018 yılında, ekonomik saldırı altında kalmamız ülke olarak birlik ve beraberlik içinde olmamızın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Hükümetimizin dik bir duruş sergilemesi, döviz kurlarındaki atakların durmasına ve kur oynaklığının kontrol altına almış ve cari açık düşmeye başlamıştır. Ülke olarak karşılaştığımız bütün bu sorunların karşısında, üretim ekonomisinin konuşulur hale gelmesi de esas sevindirici olandır.

2019’DA BİR ŞANSIMIZ VAR

Bütün iyi göstergelere ve dengeleme çalışmalarına rağmen, 2019 yılına yüksek sayılacak bir enflasyon oranıyla girmekteyiz. Fakat bu durumu aşabilmek adına bir şansımız var. Çünkü, ülkemizin 2023 hedeflerinin yer aldığı 11. Beş Yıllık Kalkınma Planı 2019 yılında işleme girecek. Yani, 2019- 2023 yılları arasını kapsayan plan. Bu planın Balıkesir MÜSİAD olarak bizim de desteklediğimiz Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne paralel olarak hazırlandığını biliyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinden kaynaklı olarak, ülkemizin ve tabii ki Balıkesir’imizin üretim ekonomisine katkı sunması ve kalıcı ekonomik başarılara imza atabilmemiz, 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için 11. Kalkınma Planı’nın kalıcı çözümler getireceğine inanmaktayız.

2019 yılında, katma değerli üretim adına atılan adımların sıklaşacağına, yatırımların artacağına, yeni teşvik mekanizmalarının daha etkili ve verimli kılınacağına, realist ekonomi politikaları uygulanacağına, kobilere daha fazla önem verileceğine, vergi reformu yapılacağına dair inancımız tamdır. Dijital dönüşümün ve veri devriminin tamamlanması, inovasyon ve teknoloji süreçlerinin rekabete katkı sunduğu, orta gelir tuzağından çıkacağımız, beceri yoğun (start up) uygulamalarının çoğalacağı, önemli başlıklarda yol haritasının belirlendiği ve çok daha stratejik adımların atılacağı bir yıl olması temennisindeyiz.

Ülkemizin yeni ihracat rekorlarına imza atacağı bir yıl olması adına, biz Balıkesir MÜSİAD olarak sorumluluk bilinci yüksek bir şekilde üzerimize düşeni yapmaya 2019 senesinde de devam edeceğiz.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ