Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YILDIZ: ‘ESNAF SADECE GÜNÜ KURTARIYOR’

YILDIZ: ‘ESNAF SADECE  GÜNÜ KURTARIYOR’

LOKANTACILARI HEM PANDEMİ HEM DE ZAMLAR VURDU!

Lokantacılar Odası Başkanı ve ESOB Başkan Vekili Hasan Yıldız ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı esnafı zora soktuğunu söyledi. Yıldız “Lokantacı esnafının ham maddelerinde ciddi artış oldu, esnaf şu anda sadece günü kurtarıyor” dedi. Daha önce alınan kredilerin Kasım ayındaki nasıl ödeneceği ise tam bir muamma! Hükümetten daha çok destek ve sahip çıkma bekleniyor.

2020 Mart ayından bu yana esnaf ve sanatkarın, iş kaybı, ekonomik kayıp ve psikolojik olarak zor günler yaşadığını ifade eden Başkan Hasan Yıldız, kısıtlamalı çalışan işletmeler ve esnafların maske-mesafe ve tedbirlere uyduğunu belirtti.

“ESNAFIN BİRBİRİNE EL

UZATACAK DURUMU KALMADI”

Geçtiğimiz 3 ay boyunca birçok esnafın dükkanlarını kapattığı hatırlatan Yıldız “Şu anda hiç açılamayan işletmeler mevcut, birahane, okul kantini, bar gibi bazı meslek gruplarındaki esnaflar siftah yapamadılar. Bu sektörlerle ilgili özel destek gerekli, kapalı olan esnafların evlerine satılığa çıkardılar, kapalı olan işyerlerinin dükkan kiraları devam ediyor. Açık olan esnaflar da para kazanmıyor, sadece günü kurtarıyor. Esnaf kazancı unuttu, pandeminin etkisini hisseden esnaf birde fiyatlara gelen zamlarla sarsıldı. Lokantacının ham maddesi et, sakatat, yağ ve buna benzer kira giderlerinin hepsinin maliyeti arttı. Seviyesizce yaşanan artışlara yetkililer müdahale etmeli. Yağın tenekesi 1 hafta önce 140 TL iken, şu anda 185 TL’yi buldu, fiyatın 220 TL olacağı söyleniyor. Sadece yağ zammı değil, diğer giderlerde üst üste biniyor. Esnaf kapıyı açtığında giderler başlıyor, yaşanan artışlar devam ederse esnaflar yok olma noktasına gelecek. Esnaf dayanışmayı, yardımlaşmayı severiz, cömertiz. Ancak yaşananlardan dolayı esnafı yavaş yavaş birbirine el uzatamaz duruma geldi, kimsenin durumu kimseden üstün değil” dedi.

“ESNAF KREDİ ÖDEYEMEZ DURUMDA”

Yaşanan süreç sonrasında esnafların çoğunun son 6 aydır borca girdiğini kaydeden Yıldız “Alınan krediler Kasım ayında ödemeleri başlayacak, ama esnafın birçoğu krediyi ödeyemez durumda. İşyerini kapatan esnaflarımız var. Lokantacılar Odası’nda pandemiden dolayı 25 esnaf işyerini kapattı. Biz kapanan sayının artmasından korkuyoruz. Balıkesir merkezde 17 meslek odası var. Toplamda ilde 500’e yakın esnaf dükkan kapattı. Pandemiden dolayı kayıt dışı ticaret ile uğraşanların kayıt altına alındı. Hükümetimizin esnafa daha çok destek verip daha çok sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ