Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YIKIM KARARI ALINAN OKULLAR

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Valilik açıklamasında özetle şöyle deniliyor.” Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde “deprem tahkik raporları” sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alınmıştır. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır.”

Bu durum sadece Balıkesir’e has bir uygulama değil. Bursa, Konya, Elazığ, Düzce, Malatya gibi başka illerde de bu uygulama yapıldı. Deprem riski olan bir okulda hangi veli öğrencisinin okumasını ister ki? Okulumuz yıkılıyor diye olumsuz tepki vermek bence yanlış. İçinde öğrenci varken olası bir deprem anında okul binası yıkılsa ve bazı öğrenciler, çalışanlar hayatını kaybetse o zaman ne olacak?

Devlet tedbir almış ve gereğini yapıyor. Bu takdir görmesi gereken bir durum ve başka yönlere kaydırılmamalı. Olaya siyasi olarak yaklaşmamalı.

Deprem riski olan bir okulda okumak yerine deprem yönetmeliğine uygun yapılmış yeni bir okulda okumak daha mantıklı değil mi?

GÜÇLENDİRME

Bazı kişiler güçlendirme yapılmalıydı diyor. Güçlendirme yapılıp sorun çözülecek olsaydı MEB zaten, onu uygulardı.

EFSANE

Bazı söylentilere ve efsanelere göre yıkılan okulların adı değişecekmiş ve okulların yerine başka idari binalar yapılacakmış. Sırrı Yırcalı Anadoılu Lisesi’nin adı değişecekmiş, adı yok edilecekmiş falan filan.

Bazı kişilerin lafına bakıp da boş sözlere inanmayın. Onlara kalsa yıkılan okulların yerine dedikodu ile saray bile yaptırırlar inanın.

/////

CAMİYE KİTAP BIRAKMAK

“Uygun Olmayan Kitaplar Kaldırılsın”

Geçtiğimiz günlerde Gemlik’de bir camide duyuru panosuna asılı yazı dikkatimi çekti. Yazıda şöyle deniyordu: “Camimize Kur’an-ı Kerim dahil Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından başka kitap kabul edilmemektedir. Lütfen, eski kitaplarınızı getirmeyiniz. Kitap bağışında bulunmak isteyen, makbuz karşılığında cami derneğimize nakit olarak bağışta bulunabilir”.

Bunu yazıp duyuru panosuna asan arkadaş yerden göğe kadar haklı. Vatandaş, evinde fazlalık olan kitapları çöpe atacağına okula, camiye vermeye çalışıyor. Kitapçı Turgut’un bile almayacağı kitapları kimseye danışmadan camiye bırakıvermek orada çalışan tüm görevlileri güç duruma sokuyor.

 Özellikle FETÖ olayından sonra bu konu da daha da dikkatli olmak gerekir. Ayrıca; günümüzde, birçok grup din konusunda kendini yetkili görmeye başladı. Ülkemiz de ‘Din” konusunda tek yetkili kurum bildiğiniz gibi, Diyanet İşleri Başkanlığıdır.

 Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Şer’iye ve Evkaf Vekâleti’nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur. Bununu dışında yetkili aramak doğru değildir.

Camide ki duyuru panosuna bu ilanı asan görevli arkadaşlar öyle bir noktaya gelmişler ki, böyle bir yazı asma gereği duymuşlar. Bence de Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları dışında ki  yayınların camilerde yer almaması gerekir.

 Balıkesir’de durum nasıldır? Bilemiyorum. Ancak; bu konunun ele alınıp camilerde ki kitapların elden geçirilmesi ve uygun olmayanların kaldırılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ