Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Yerel gazeteler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya..

Yerel gazeteler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya..
Reklam

Mahkeme ve icra dairesi ilanlarının kaldırılması ile ilgili olarak gazeteleri temsil eden kuruluşların mücadeleleri sürerken bir önemli yaptırım ile daha yerel gazeteler yine karşı karşıya.

Bilindiği üzere 1,5 yıl önce vergi borçları gündeme gelmiş ve iki kez ertelenmişti. Şimdi Temmuz ayı itibariyle vergi dairelerine vergi borcu olan yerel basının resmi ilan gelirlerine tekrar el konulmasına 3-5 günlük kısa bir süre kaldı, kimsede “tık” yok!

Yerel basının üzerinde bu kadar SKK ve vergi yükü varken, kağıdı ithal kullanırken durmadan zorluk çıkartılması ve gazetelerin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalması şu an gündemin en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

Yerel gazetelerin zaten geçmişten gelen sıkıntıları gözönüne alınacak olursa buna sürekli çözüm bulmak isteyen yetkililerin pek çok sözleri var. Peki bu verdikleri sözler nerede kaldı?

Beyler, yerellerin durumu ortada. Aylık maliyetler meydanda. Dolayısıyla kötü bir süreç yaşanıyor. Gelirlerin azalması ve destek olunmaması ciddi bir külfet oluşturuyor.

Yerelleri, hükümetin yanısıra yerel yönetimlerin (belediyelerin) ve kurumların desteklenmesi ve sahiplenmesi gerekir de, bu şu an kalıcı bir çözüm gibi görünmekten çok uzak. Belediyeler zaten normaldeki özel ilanları da kesmiş durumda yerel basından. Sadece abonelikleri sürüyor. Yerel basın normaldeki abonelikleri herkesin işinin bozuk olduğu şu dönemde zaten pamuk ipliğine bağlı. Çoğu hatır abonesi. Piyasalar kötü mü kötü. Yaprak kıpırdamıyor cinsinden.

Yerel basında imtiyaz sahipleri ne yapacağını bilemez halde desek yalan olmaz. Önü karanlık yani.

Öncelikle yapılması gereken bu vergi borcu olan yerel gazeteleri kendilerini toparlayana kadar biraz hoş görmek, destek olmak, bu şekilde tehdit etmemek. Zaten resmi ilanların hiçbir dönemde bu kadar azalmadığını da hatıralatalım.

Anlayacağınız gazetelerin ödedikleri çok kazanamadıkları için, giderleri de fazla olduğundan verginin tamamına yetmiyor. Zamanla birikme olmadı değil. Ödemiyor da değiller. Zaten iyi niyetliler ödemelerden belli. Bu konuda yerellere resmi ilan gelirlerine el koymak yerine bir şekilde kolaylık sağlanmalıdır diye düşünüyorum.

Daha önce sıkıntılar arasında gösterilen Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanlardan aldıkları %15’lik payın düşürülmesi konusu, yani gazetelerden aldıkları payın azaltılması, Kamu İhale Kanunu’nda yerel basının yararına olacak değişikliklerle düzenlemeler yapılması ülke genelindeki yerel gazetelere nefes aldıracaktır.

Yine yerel basında çalışanlara verilen sıfır faizli kredi gibi gazete sahiplerine de sıfır faizli kredi verilmesi geçici çözüm adına can suyu olacaktır.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber