Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YEREL BASINA DESTEK OLMAK

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Yerel basının sorunları dağ gibi oldu, her geçen günde büyüyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Turizm Ajansı kurulması ve turizm işletmelerinden  %1’e varan oranlarda pay kesilmesini öngören yasa teklifine tüm sektör temsilcileri karşı çıktı. Bu yasa teklifinin sektörü durma noktasına getireceği ve turizmcinin iflas edeceğinin önemle altı çizildi, yasa teklifi sertçe eleştirildi.

Ya yerel basın ne yapsın?

%1 değil, resmi ilan gelirinin net %15’lik payını Basın İlan Kurumu alıyor.

Neden alıyor?

Resmi ilanlara aracılık eden kurum da ondan.

Peki bu kurum olmadan önce kim aracılık ediyordu?

Balıkesir Valiliği..

Balıkesir Valiliği’ne bağlı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü para alıyor muydu, Basın İlan Kurumu gibi?

Hayır almıyordu, sadece denetleme öncesi her yıl küçük bir miktar para veriliyordu.

Oysa şimdi diğer kurum 2011 Haziran ayından bu yana tüm vasıflı yerel gazetelerin resmi ilanlarının %15 pay oranındaki parayı alıp kasasına koyuyor. Bu yüzde 15’lik para dedik ya; vasıflı, yani resmi ilan yayınlamaya hak kazanmış gazetelerden alınıyor. Diğer vasıfsızların öyle bir derdi yok. Zaten adı üstünde; vasıfsız,

Bu %15’lik pay çok fazla, hemen hatırı sayılır oranda düşürülmeli!

Yerel gazetelere Basın İlan Kurumu tarafından bayide gazete satma zorunluluğu getirildi. Yereller daha önce 2 bayiye kanunen gazete veriyordu, satılması için. Oysa hala bayilerde yerel gazeteler satılmıyor. Tek-tük satılıyor. Halk abone sistemine alışkın.

Bayi sistemi olunca ne oluyor?

Bastığı tüm gazeteleri dağıtım dağıtım şirketine teslim eden yerele 1,5-2.000 TL’yi bulan bir aylık külfet daha çıkıyor.

Kağıt fiyatları aldı başını gitti. 500 tabakalık 1 top kağıt 60-65 TL oldu. Kriz öncesi 30-35 TL bandında seyrediyordu. Şimdi kağıt konusunda da ortalık toz duman.

Yerel basın kriz öncesi 8 kişi çalıştırıyordu kadrosunda. Daha önce istihdam için çalışan sayısını artıran Basın İlan Kurumu kriz çıkınca bu kez 1 kişinin işten çıkarılmasını uygun gördü ve kadro baskı operatörü dahil 7 kişiye indi. Baskı operatörü zorunluluğu baskı tesisi olan yerelleri kapsıyordu. Tesisi olmayanların haliyle baskıcısı da yoktu, kiralık bastırıyorlardı. 7 kişinin SSK’sı 7.200 TL aylık, asgari ücret üzerinden ise 14.000 TL’nin üzerinde ücret ödeniyor,  bu da yine aylık bir meblağ. Sadece bu iki kalem gider 21.000 TL’nin üzerinde. Hani bunun kağıdı, boyası, ilacı, ajans gideri, vergisi, elektriği, suyu, interneti, telefonu, işyeri kirası, çay-kahve içeceği v.s. çeşitli giderleri. Toplamda 30-35 bin arası gazetenin normal aylık gideri.

Ötesini siz düşünün artık. “ Gel gazeteci” demek kolay. Eee… hani destek? Bizde ihale alan, iş takip eden gazete olsak vallahi bir şey istemeyiz! Anlayacağınız hokkabazlar işini yürütüyor.

Haa .. bu arada sarı basın kartlarının rengi değişiyor. İktidar sarı rengi turkuaz yaptı. Gitti bizim 58 yıllık sarı basın kartları. Artık mavi basın kartımız olacak.

He diyelim, bunda da vardır bir hayır.

Yine önemle hatırlatmakta yarar var. Yerel basın tüm ülke genelinde borç batağı içerisinde!

Resmi ilan alan gazetelerden 1 Temmuz itibarıyla “Borcu Yoktur” yazısı istenmeye başlandı ve borcu olan gazetelerin ilan gelirleri kesilmeye başladı.

 

Oysa; borcu yoktur yazısı isteği ekonomik krizden çıkıncaya kadar yeniden ertelenmesi gerekir.

 

Yine kamu kurum ve kuruluşları; alımlarda doğrudan temin şeklinden kesinlikle vazgeçip ihale ilanına çıkmalı ki yerellerin gerçek hakettiği destek olan resmi ilan gelirleri artsın.

Sonuç itibariyle; bu konularda hemen çözüm ve çözümler üretilmesi şart!

Yoksa yerel basın bu gidişle kapısına kilit vuracak.

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber