Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Yeniden Dünyaya Gelmek!

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bazı insanlar bu dünya hayatı bittikten sonra yeniden dünya yaratılacağını ve insanların orada hayatlarlarını devam ettireceklerini (reenkarnasyon) iddia etmektedirler. Bu konuya Kur’an-ı Kerim nasıl bakmaktadır?
Konuyu uzun uzun anlatan birçok makale ve yazı var. Bunları internetden bulup okuyabilirsiniz. Ben özet yapayım. Yeniden dünyaya gelmek gibi birşey yok. Onun için yaşadığınız iyi değerlendirin. Kuran-ı Kerim’de, pek çok âyet dünyaya tekrar dönüş olmadığını çok net bir şekilde bildirdiği gibi, bir çok âyet de bu iddianın doğru olmadığına ve tutarsızlığına işaret etmektedir.

ÖRNEK:“(Kötülere) uyanlar şöyle derler: ‘Ah! Keşke bir kere daha dünyaya gitseydik de şimdi onların (kötülerin) bizden kaçıp uzaklaştıkları gibi biz de onlardan kaçıp uzaklaşsaydık!’ İşte böylece Allah onlara, yaptıkları şeyleri pişmanlık ve üzüntü kaynağı olarak gösterir ve onlar ateşten çıkacak değillerdir.” (Bakara, 2/167).

/////

BÜYÜ VAR MI?
BÜYÜ TUTAR MI?

Bugünkü adıyla büyü, geçmişteki adıyla sihir, tarihin derinliklerinden gelen söylentileriyle bazı kesimlerde halen baskısını sürdürmektedir.
Kur’an-ı Kerim’de geçmişte sihir yapanlardan söz edilir.
Hadislerde de sihir, büyük günahlardan sayılır. Ben büyü olduğunu biliyorum fakat, büyücü ve sihircilerin iddialarına itibar etmiyor, inanmıyorum..
Çünkü büyü ve sihir ilmi günümüze kadar gelmemiş, tarihin derinliklerinde o güne mahsus ilim olarak kaybolup gitmiştir. Böyle bir bilginin yokluğu sebebiyledir ki, bugün hiçbir büyücü çıkıp da:
“Elimdeki bilgi ve bulgular kesindir, dilediğim kimseyi büyü ile perişan ederim, dilediğimi de kurtarır, iyi ederim!?” diyemez.
Daha açık ifadesiyle büyücüler ne bir karı kocanın arasını açabilirler ne de birini ötekine vazgeçilmez halde âşık yapabilirler. Yani ne sevdirebilir ne de nefret ettirebilirler. Bu gibi duygusal durumlar, tarafların kendi istek ve iradeleriyle sağlayacakları kazanımlarıdır. Birileri büyüyle sevdirip, büyüyle nefret ettiremez…
Buna rağmen bazı kişiler büyü yaptığını, veya bozduğunu iddia etmektedir Akla, mantığa ters düşen büyü yapma, bozma çareleri de ileri sürmektedirler.
“Şu kadar domuz yağı; şu kadar keçiboynuzu, falan mezardan şu kadar toprak…” gibi gizemli isteklerle çaresizleri etkilemeye çalışmaktalar.
İnanın, para işi ortadan kalksın ne büyü yapan kalır, ne de büyü çözen…
İnsanlar neden yine de büyücünün peşine düşerler? Söylentilere, bir çözüm olabilir ümidiyle bakarlar da ondan…
Ne var ki, kimse kendi kusuruna, hatasına bakmamakta, ille de yakınlarından birinin büyü yaptığını düşünüp suçu onların üzerine yıkmayı kolay bir çıkış yolu olarak görmektedir. Bey, bize büyü yapılmış diye başlayan cümleler her ailede duyulmuştur.
Büyücülere gitme yerine, “Felak ve Nas” sûrelerini de okuyarak üzüntüleri ve sıkıntıları terk etmek ve geçmişi unutup geleceğe yeniden bir beyaz sayfa açmak en güzelidir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ