Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YAŞANMIŞ HİKAYEDİR

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Bir tarihte, bir kurumda çalışanların hikayesidir. Bu özel kurumda çalışanların samimiyetleri çok yüksek derecedir. Hafta içi-hafta sonu bile bu ilişkilerinin sıcaklığı, birbirlerinin evlerine taşınır. Son yıllarda bu ülkede sosyal ilişkiler, daha doğrusu toplumsal değerlerde payına düştüğü kadar yozlaşmıştır, aynı ekonomik ve hukuk değerlerinin aşındığı gibi.

Bu arkadaşlar, hayatı lay-lom penceresinde seyrettikleri için, ciddiyet gerektiren konuları bile gayri ciddi konularla aynı kefeye koyabilecek şekilde çok basit yaklaşırlar.

Hiç büyütülmeyecek bir konuda, abartılı bir yaklaşım sonucunda birbirlerine girerler. Bir saç-baş yolunmadığı kalır! Sonrasında gözyaşları sel olur. Koca göller oluşur.

-Taraflar çok çok hislenirler!

Gayri resmi makamlara başvurulur. Gayri resmi makam, kendini otör (yönetmen) bilirkişi sanır.

Bir tarafı dinler ve yeterince ikna olduğunu zanneder. Kendince adalet dağıtacaktır. Diğer tarafı çağırır, ama dinlemez. Kudretli olan bilirkişi beyefendileri hemen oracıkta karar verir. Karar kesindir, daha önce tek taraf dinlediği kişiden hemen özür dilenecektir.

Canlar,

Adalet dağıtmak, bu kadar kolay olmasa gerek. Tüm bileşenlerini bir terazide en tarafsız-objektif haliyle değerlendirip karar böyle verildiğinde, kararın sonucunda haklının hakkı teslim edilmişse o karar karardır.

Canlar,

Herkes merhametli-hoş görülü yaklaşırsa, benzeri hikayeler yaşanmayacaktır.

Bu nedenle siz siz olun bencil yaklaşımlara yaşantınızda yer vermeyin. Bu bencillikleri defedin, gitsin. Hatta bunlar dünyada yok olsunlar.

Üç günlük dünya ömrümüzde, yapılacak o kadar çok güzellikler mevcuttur.

Yaşadığınız bu süreci çok verimli değerlendirmek sizin elinizdedir.

Belki hiçbiriniz Edison, Einstein ya da Aristo olamazsınız. Zaten olmayınız. Siz siz olun. Yaptıklarınızla sizlerden sonra gelenler, sizleri anacaklardır. Tabi ki bu yaptıklarınız güzel ve insanlık hizmetine ise anılırsınız.

Birbirinizi kırmanız ya da üzmeniz ile değil.

Hepinize sağlık ve hoşgörü diliyorum…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Sedat dedi ki:

  Güzel ve anlamlı yazılarınızın devamını dilerim.

  1. GÖNÜL dedi ki:

   Doktor Bey yine nokta atış yapmışsınız 3 gunluk dunya için birbirimizi ezmeye yok etmeye gerek olmadığı konusundaki uyarilarıniz icin teşekkürler
   Yazılarınızı insan okudukça bi durup düşünüyor iyi geliyor insana

   1. Kenan bey dedi ki:

    Uygulayabilsek keşke…

 2. F .inal dedi ki:

  Aziz kardeşim sizleri yakinen takip ediyorum düşünce ve önerileriniz insanlığa rehber olacak örneklerle dolu… Hicranlı yaşama bir nebzecik de olsa su serpmekte…o nedenle sizleri kutluyor…Başarılarınızın devamını diliyorum…..

 3. İsmail dedi ki:

  HOCAM SİZ NE GÜZEL YAZILAR YAZIYORSUNUZ
  TOPLUMUN % 90 NI NA TERCÜMAN OLUYORSUNUZ SÖYLEDİKLERİNİZİ İNŞALLAH DİKKATE ALINIR YETKİLİLER
  İNSANLAR

 4. RİFAT dedi ki:

  söyledikleriniz topluma büyüklerimize inşallah ışık tutar geçerli hocam

BİR YORUM YAZ
gazete