Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YAŞANILACAK 10 İL

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Yaşanılacak on il arasında Balıkesir yok. Bana bu bir hayli ilginç geldi. Yaşanacak 10 il ise şunlar:
1.İstanbul 2. Ankara 3. İzmir 4. Tekirdağ 5. Kocaeli 6. Antalya 7. Yalova 8.Bursa 9. Eskişehir 10. Trabzon
Bu liste de ilgimi çeken iki il var. Tekirdağ ve Yalova. Gemlik de olduğum zamanlan sık sık Yalova’ya gidiyorum. Gerçekten güzel bir kent. Hareketli ve kalabalık. Ayrıca; İstanbul’a bir adım. Her yere yakın. Bursa ve İstanbul arasında sıkışıp kalmamış, aksine gelişmiş gitmiş.
Tekirdağ’dan zaman zaman geçtiğim oluyor. Ancak; bu şehri hiç gezmedim. Bu yazıdan sonra ilk işim Tekirdağ’a gitmek ve gezmek. Tekirdağ ile ilgili gördüklerimi tespitlerimi ileride paylaşırım.
Ne derse desinler, Balıkesir yaşanılacak 10 il içine giremese de benim için yaşanılacak il her zaman Balıkesir’dir.

//////

BURSA – HEYKEL

İki yılı aşkın bir süreden beri işim gereği  Gemlik’te yaşıyorum. Balıkesir’e de gidip geliyorum. Gemlik, Bursa’nın bence en güzel ilçesi ve Bursa ile iç içe.

Gemlik artık Bursa’nın mahallesi olmuş. 15 dakika da bir otobüs var. Yaklaşık, 35 dakika da Kent Meydanı”na varıyorsunuz. Bursa’da birçok Balıkesir’li yaşıyor. Bazen zamanında okuttuğumuz öğrencilere de rastlıyorum. Geçen hafta bir organizasyon yaptılar ve Bursa’da bulunan Balıkesir Lisesi Mezunları ile buluştuk.

Mezun öğrencilerden ve Bursa’da öğretmenlik yapan  A.K. hocam bakalım Bursalı olmuşmusunuz? dedi ve o meşhur soruyu sordu. Heykel diye anılan ve meydan da  bulunan Atatürk Heykeli’nde ki atın hangi ayağı hava da?

Bu soruyu daha öncede duymuştum ve cevabını biliyordum. İşte cevap, “atın hiçbir ayağı havada değil”.

/////

TÜVTÜRK

TÜVTÜRK’ün araç fenni muayene kontrolü gayet iyi. Araçları çok sıkı bir şekilde kontrol ediyorlar ve trafiğin emniyetli olmasına önemli bir katkı sağlıyorlar. Ancak; son zamanlar da plaka delikleri üzerindeki hassasiyetleri kamuoyunda hoş karşılanmıyor. Plaka delik  ise ağır kusur ve gidip yenisini bastırmak zorundasın.

Plaka delikleri konusunda TÜVTÜRK’ün kendi resmi sitesinde açıklaması var ve o açıklama dikkate alınmıyor. TÜVTÜRK , kusursuz diye ilan ettiği plakaları bile muayeneden geçirmiyor. Plakaların, sadece sağ ve sol yanında delik varsa fenni muayeneden geçmesi gerekiyor. TÜVTÜRK ise hiç delik olmayacak diyor. Bir plaka okunuyorsa delik üzerinde durmamak gerekir. Neymiş, plakaları kameralar algılamıyormuş. Bence bu doğru değil. Yurt dışında araç plakaları rastgele yerlerden vidalanmış ve delinmiş. Yurt dışına da gitmenize gerek yok bunu görmek için, yurt dışından gelen araç plakalarına bakmanız yeterli.

TÜVTÜRK, bu konu da biraz daha dikkatli olmalıdır.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ