Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YAPMA KARDEŞİM!

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Cuma namazı gelen arkadaşlar hoş geldiniz. Allah kabul etsin. Ancak; bazı gözlemlerim var ve sizinle paylaşmak istedim.

Her Cuma aynı şey

Cuma Namazı’na son dakika da yetişenler Pandemi kurallarını yok sayıyor. Geçtiğimiz Cuma günü hava çok güzeldi ve İmam-Birgivi Camisinin bahçesi doldu, taştı, Bahçede kendine yer bulmak isteyen ve özellikle son anda namaza yetişmek için acele edenler namaza durmak üzere olan veya duran kişilerin hemen yanı başına ilişiverdi. Nerde kaldı PANDEMİ? Corona – Morona bitti de benim mi haberim yok!!! Tamam, kapalı alan değil. Ama, burnumuzun dibine girmeye hakkınız yok. Caminin bahçesine ip çekilmiş ve bir düzenleme yapılmış. Buna uymak zorundasın. Diğer bir sorun ise yer bulamayıp, bahçe duvarı dışında namaz kılanların durumu. Arkadaşlar, caminin ön kısmında bulunan ihata duvarı imamın namaz kıldırdığı yerin yani mihrabın önünde. Siz imamın önüne geçmiş oluyorsunuz. Geçmemeniz gerekiyor. Medine’de imamın önüne geçilmesin diye cami bahçelerine uyarı levhaları koymuşlar. Bence, tüm camilere uyarı levhası konulması gerekiyor. Çünkü, bu duruma dikkat edilmiyor.

Bende çekiyorum, mıknatıs gibi!

Bu Cuma erkenden gittim. Uygun bir yer buldum. Artık buraya gelip dibime oturmazlar diye içim rahat. Tam namaza duracağız, bir vatandaş geldi alel acele kartonu yere uzattı. Bende o kişiye  “siz burada namaz kılacaksınız, ben kalkayım dedim”. Bunun üzerine kişi hiç bir şey demedi ve yanımdan uzaklaştı.

İmam Efendi namaza durmadan önce uyarıyor. Maskeleri burnumuza doğru kaldıralım. Belirlenen yerlerde namaza duralım. Maskesiz, seccadesiz gelmeyin diye. Namaz bittikten sonra da yine sünnetleri ve kılmak istediğiniz namazları evinizde kılın diyor. Hocayı dinleyen kim. Caminin içi ise imam ne derse desin namaza devam edenlerle dolu. Dışı da aynı şekilde. Burada hassas olmak lazım. Sen ibadetini yerine getireceğim diye Diyanetin kurallarına uymazsan, orada bulunan birçok kişinin hayatını tehlikeye atarsan o zaman kendinle ilgili bir sorun var demektir.

/////

1993 İNTERNET FAKE HABER

 1993 yılından beri ülkemizde internet var. İnterneti bu süreçte kadar kirlettiysek bir 50 yıl sonra ne olur düşünemiyorum. İnternet de en çok yapılan geyiklerden biri de yalan haber üretmek. Bu haberi yapan kişiler haber yayıldıkça keyif alıyor olmalı ki vazgeçmek bilmiyorlar.

Bazen arkadaşlarımın yapmış olduğu paylaşımların doğru olmadığı söyleyip, ispat ediyorum. O zaman inandığı yalan habere de değil de bana kızıyor. Birçok kişi internet üzerindeki yalan bilgileri arkadaşından geldiği için doğrudur düşüncesi ile paylaşmaktadır. Araştırıp kaynak bulup bu bilginin yanlış olduğunu kendileri de öğrenebilir. Ama yapmıyorlar, hemen paylaşıyorlar. İddialarının doğruluğunu araştırmak kimsenin aklına gelmiyor. Bu da yalan haber yapanların ekmeğine yağ sürüyor.  Yalan haberin en önemli bir özelliğe okuyan kişileri etki altında bırakmasıdır. Yalan yapılmasındaki amaç böylelikle hedefine ulaşmış olur. İnternet çağında masa başında üretilen bu asılsız ve yanıltıcı haberlere inanmamak gerekir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete