Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“YANGINDA İHMALİ OLANLAR DA HESAP VERMELİ”

“YANGINDA İHMALİ OLANLAR DA HESAP VERMELİ”

İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Marmara’da yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Ok, müdahalede yaşanan gecikme, itfaiye araç ve teçhizatlarının yetersizliğinin yangının büyümesinin en büyük nedeni olduğunu söyledi. Olayla ilgili iki kişinin tutuklandığını anımsatan Ok, “Ancak böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için görevini yerine getirmeyen ve ihmali olan yetkililer hakkında derhal idari ve hukuki soruşturma başlatılmalıdır” dedi.

İsmail Ok’un açıklaması şöyle:

“14 Ağustos Çarşamba günü saat 13:00 sularında Balıkesir’imizin en güzel beldelerinden biri olan Marmara Adaları ilçemize Bandırma İlçe Başkanımız Necmi Sert ve Erdek İlçe Başkanımız Arif Demir ile birlikte ulaştık. Daha karaya ayak basmadan yangının büyüklüğünü ve tahribatını gemiden görmek mümkündü. Bizleri karşılayan Marmara Adalar İlçe Başkanımız Sezer Şen hanımefendi ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte ilçe teşkilatımızdaki kısa bir değerlendirmenin ardından hemen yangının ilk başladığı yere giderek olayı birebir yaşayan hemşehrilerimizi dinledik.

Bu ziyaretimizin amacı amacı, bu felaketi yaşayan hemşehrilerimizin yanında olmak ve acılarına ortak olmaktı. Ayrıca; yangının neden bu kadar  uzun süre kontrol altına alınamadığını bizzat felaketi yaşayanlardan öğrenerek kamuoyunu bilgilendirmekti. Felaketi bizzat yaşayan vatandaşlarımız da yetkililer gibi rüzgarın varlığını teyit ediyorlar.Ancak yangının bu kadar büyümesinin gerçek nedeni; isimleri ve görüntüleri elimizde olan görgü tanıklarının ifadeleri ile yangına müdahalede yaşanan gecikme, itfaiye araç ve teçhizatlarının yetersizliği bu yangının büyümesinin en büyük nedeni olduğunu tespit ettik.

Şöyle ki;

– İhbarlara rağmen itfaiye olay yerine tam bir saat sonra ulaşmıştır.

-Daha da vahimi ise gelen itfaiye araçlarının hortumlarının eski ve patlak olması,

– Yangın söndürme helikopterinin de olay yerine tam iki saat sonra gelmesi, yangının kontrolden çıkmasına neden olmuştur.

Dün (14 ağustos çarşamba) bu yangına sebep olduğu iddia edilen iki vatandaşımız tutuklanmıştır. Kuşkusuz bu yangını kimler çıkardıysa hukuk önünde hesap verecektir ve vermelidir de.

Ancak böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için görevini yerine getirmeyen ve ihmali olan yetkililer hakkında derhal idari ve hukuki soruşturma başlatılmalıdır. Ayrıca Marmara Adalar İlçemiz afet bölgesi ilan edilmeli ve özellikle binlerce küçük baş ve onlarca büyük baş hayvanı telef olan vatandaşımıza devletin yardım elini uzatması gerekir.

Bizler Marmara adaları ilçesinde yaşayan vatandaşlarımız adına bunun takipçisi olacağız.

İtfaiye çalışanlarımız ile birlikte halkımızın fedakarca  verdikleri mücadele sonunda yangının ilçeye sıçraması engellenmiştir .

Bu vesileyle Marmara Adaları ilçesi halkına ve itfaiye çalışanlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimle teşekkürlerimi sunarım”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ