Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

VATANDAŞ BORÇLANDIRILIYOR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Kredi muslukları iyice açıldı. Zaten vatandaş borç batağında yüzüyordu. Daha da borç batağına sürüklenecek.

Dikkatimi çeken olay ev ve araba kredileri. İnşaat sektörünü canlandırarak ekonomi düzetilmeye çalışılıyor. İnşaat sektörü can simidi oldu. İnşaat şirketleri işi yerleştirme yerleri olacak. Bu işsizliğin çaresi gibi görülüyor. Ekonomi inşaat sektörü ile düzlüğe çıkarılamaz. Türkiye’nin ihtiyacı üretim sektörüdür. Bugünlere gelinceye kadar üretim sektörü olan kuruluşlar satıldı. Şimdi o günler aranıyor gibi sanki. O üretim sektörleri ekonomiye katkı sağlıyordu. Bünyesinde milyonlarca işi çalıştırıyordu. Bu işçiler üretici işçiler idi. Amma şimdiki işçiler tüketen işçiler.

Millete devamlı balık yemesi tavsiye edildi ve balık yemesi öğretildi. Balık tutmayı öğretmek hiç kimsenin aklına gelmedi. Bankalar kredi musluklarını açtılar. Fakat milletin zaten bankalara borcu var. Göreceksiniz çok kişi bankalardan kredi alamayacak. Çünkü kredi almaya gidenlerin önüne şartnameyi koyacaklar. Bu şartnamelere uygun olanlara kredi verecekler. Bugün bankalardan kredi almayan çok az kişi vardır. Koyun can, kasap et derdinde.

Ev ve araba kredisi verileceği ortaya çıktı. Ev ve araba fiyatları arttı. Bu ev kredisi garibanlar için değil. Bundan faydalananlar yine zenginler olacaktır. Artık orta sınıf diye bir sınıf kalmadı. Alt tabaka ve üst tabaka kaldı. Milletin derdi geçim sıkıntısıdır. Geçimini sağlayacak bir işi olmayanlar iş peşinde koşacaktır. İnşaat şirketleri ucuz işçi çalıştırmak için Suriyeliler’e iş verecektir. Bu durum şu anda böyledir. Yaşam şartları her geçen gün zorlaşıyor. Asgari ücretle çalışanlar sıkıntı içerisindedir. Bugün geliri 4 milyonun altında olanlar da geçim sıkıntısı içerisindedir. Evi olanlar normal yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Millet ev işini bir türlü hallediyor. Başını sokacak bir kiralık ev bulabiliyor. Fakat çalışacak iş bulamıyor. Öncelikli olan millete iş sahası yaratılmalıdır.  Ülke 4,5 büyümüş. Nasıl büyüdü ise milletin bu büyümeden haberi yok! Bu kadar büyüme var da bu darboğaz nereden geliyor? Mayıs ayı enflasyonu 1.36. Enflasyon cebimizden çıkan paradır. Kasaptan 120 gram et isteyen vatandaş acaba nasıl o kadar et istedi. Ne derdi vardı bilen var mı? Belki çocuğu “baba benim canım et istedi” mi dedi? O babada cebindeki paraya göre et almıştır. Bunun anlamı enflasyonun düşük olduğunu mu gösteriyor, yoksa 4,5 büyümeyi mi gösteriyor? Pazarda 100 gram kiraz alana ne cevap verecekler acaba? Bunların anlamı vatandaşın yoksullaştığını ve enflasyonun yüksekliğinin göstergesi değil de nedir?   Bu açıklanan paketler vatandaşı daha da fakirleşmeye ve borç batağına sürükler. Bunun da bir anlamı vardır. Borçlu insan biat etmeye mahkumdur. Ezik insandır, başı önünden kalkmayan insandır.

Bu ülke inşaat sektörü ile büyümez. Tarımı ve hayvancılığı geliştirebiliyor musunuz? Üretimi artıracak tedbirleri alabiliyor musunuz? Ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarabiliyor musunuz? O zaman hem büyüme olur hem ekonomi gelişir hemde enflasyon düşer. Yoksullukla mücadele de böyle olur. Borç yiğidin kamçısı değil. Artık hüzünü olmuştur. Çünkü ne kadar uğraşırsa uğraşsın. Benim oğulum bina okur, dönere yine bina okurdan başka bir şey olmaz. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ