Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÜRETİMİN YAVAŞLAMANI İŞ DÜNYASI MASAYA YATIRDI..

ÜRETİMİN YAVAŞLAMANI İŞ DÜNYASI MASAYA YATIRDI..

2019 Yılının ilk ayından itibaren kapasite kullanım oranlarının (üretimin) yavaşlamasını dikkate alan BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği konuyu mercek altına alarak üye işyerlerinde ve elde ettiği veriler üzerinden incelemelerde bulundu. Kapasite kullanımı artışı önündeki en ciddi engellerin başında üretimde kullanılan yüksel enerji maliyetinin geldiği tespitine ulaşıldı.

Konu ile ilgili olarak DEMOKRAT’a açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ümit BAYSAL şunları kaydetti:

“BASİAD organları üretim maliyetine büyük etki oluşturan enerji alanında maliyeti azaltıcı yollar ve yapılması gerekli konuların önerilmesi üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma sonucun da şu tespitlere varılmıştır: ‘Bugün için önemli maliyet azaltıcı uygulamaların başında üretim işletmelerinin öz tüketim elektrik ihtiyaçlarını kuracakları rüzgar ve elektrik enerjisi yatırımları ile sağlamalarıdır.

Balıkesir’de sanayi işletmelerinin büyük bölümünün küçük ve orta büyüklükte işletmeler olması;  tarım ve hayvancılık sektöründe aynı büyüklük türünün var oluşu ve bu tür enerji yatırımları konusundaki girişimcilik eksikliği lisansız elektrik üretimini ön plana çıkarmaktadır.

Ülkemizde Lisansız elektrik üretimi mevzuatı mevcuttur. Lakin mevzuatın bugünkü hali ile işlemediği ve soruna çözüm olamadığı görülmüştür. Oysa lisansız yenilenebilir elektrik üretimi ve özellikle üretimin öztüketimine yönelik şekli bugün ekonomik ve üretim alanındaki sorunlarımıza çok büyük derman olabilecek niteliğe sahiptir.

Mevcut Lisansız elektrik üretim mevzuatı ile arzu edilen işlemleri gerçekleştirmek mümkün olamamaktadır. Konunun değişik ayakları ve farklı mevzuatlarla uygulamaları vardır. Konunun içinde yeri geldiğinde yerel yönetimler, inşaat mevzuatı, OSB mevzuatları gibi farklı düzenlemeler girmektedir. Konunun entegre bir çözüme ihtiyacı vardır. Tüm düzenlemelerin bir kurum çatısı altında toplanmaya ve basitleştirilmeye ihtiyacı bulunmaktadır.’

GES ve RES yatırımlar özellikle öz tüketime yönelik olanların sanayimize adapte edilmesi üretim açısından büyük değer ifade etmektedir tespiti yapılarak aşağıdaki sonuçlara varılmıştır.

 

  • Doğalgaz boru hattı ve depolama projeleri hızlandırılmalıdır. Türkiye’nin bu yatırımlardaki payı ve kontrolünü artırması konusu masaya yatırılmalıdır.
  • Özel sektörün yenilenebilir enerji yatırımlarını yavaşlatan düzenlemeler acilen basitleştirilmeli, yatırımcıların artan talebe cevap verecek yatırımları hızlandırmaları için önleri açılmalıdır.
  • Yenilenebilir enerji alanında yapılacak sanayi ve santral yatırımları ekonomik hedefler arasında ön plana çıkarılmalıdır.
  • Yaz saati uygulamasının kaldırılması ve saat dilimi değişikliği ekonomik etkileri de dikkate alınarak yeniden tartışılmalıdır.
  • İklim değişikliği sürecinde, ağır iklim koşullarının ve doğal felaketlerin artmaya devam edeceği ve artık gündelik yaşamın bir parçası olacağı dikkate alınmalıdır. Her türlü enerji, ulaşım, sanayi ve şehir altyapısı ağır iklim koşullarına göre yeniden inşa edilmelidir. Bu yönde bir yeniden yapılanma planı oluşturulmalıdır.
  • Tüm Türkiye, santralden tüketiciye akıllı şebeke sistemi ile donatılmalıdır. Enerji ihtiyacını takip ve kontrol etmenin en güvenilir yolu tam akıllı şebekelerdir.

Kayıp ve kaçaklar Türkiye’nin sosyal gerçeği olarak görülmeli ve cezalandırmanın dışında önleyici ve tasarrufa yönlendirici politikalar uygulamalıdır.”

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ