Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÜRETİCİ DAR BOĞAZA GİRDİ

ÜRETİCİ DAR  BOĞAZA GİRDİ
Reklam

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği araştırma önergesi ile beyaz et üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz ortamının birçok sektörde üretim dengelerini bozduğunu ifade eden Aytekin, “Türkiye genelinde 2 milyon 150 bin ton, Balıkesir’de ise yaklaşık 500 bin ton civarında beyaz et üretimi olduğu belirtilmiştir. Beyaz et üretiminden geçimini sağlayan ciddi bir toplam olmasına rağmen devlet üretici yardımını yalnızca yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Gidilmeyen havaalanına, geçilmeyen yola “müşteri garantisi” verenler, halkın sofrası söz konusu olunca halka gidin tanzim satış kuyruğuna girin demektedir.

Balıkesir gibi Türkiye üretim ortalamasının dörtte birini taşıyan bir kentte, üretim düşüklüğü sebepleri ciddi şekilde araştırılmalı ve tüm Türkiye’de halkın sofralarının en ucuz besin değeri olan tavuk üretimi üzerine bir komisyon kurulmalıdır“ ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluk koşulları ve döviz kurundaki dalgalanmalar, birçok sektörü zor durumda bırakmış ve sektörler ciddi anlamda daralma, küçülme hatta konkordato ilan etme ile karşı karşıya kalmıştır.

Sektörel bazda daralmanın ithalattan kaynaklı girdi maliyetlerinin yükselmesinden kaynaklandığı sıklıkla dile getirilmiştir. Bu sektörlerden biri de kanatlı hayvan ve ürünleri sektörüdür. Beyaz et üretiminde yaşanan sorunlar, adı geçen sektörde ciddi kriz belirtilerine işaret etmektedir. Türkiye’de en ucuz protein kaynağı olarak bilinen beyaz et bugün fiyatındaki yükselme nedeniyle vatandaşın mutfağına giremez durumdadır. Vatandaşın temel besinlerinden olan tavuk eti dahi artık bir lüks haline gelmiştir. Fiyatta yaşanan artış sadece vatandaşın alım gücünü değil, üreticiyi de dar boğaza sokmuş ve derinden etkilemiştir.

Sosyal Devletin Görevi Nedir?

Dünya devi olduğunu iddia edenlerin, geldiğimiz noktada halka sunduğu gerçeklik tanzim satış kuyrukları olmuştur. İthal etmediğimiz domatesi, patlıcanı, biberi tanzim satışlardan alan halk ağır bir yoksulluk sarmalının içerisindedir. Bu yoksulluk sarmalında, vatandaşlar kırmızı et alamazken; protein kaynağı olarak beyaz ete, tavuğa yönelmiştir. Buna rağmen tavuk fiyatları da yükselmiş ve halk ciddi şekilde mağdur olmuştur. Devletin sosyal devlet olma yükümlülüğü, halkı tanzim satış kuyruklarına sokmaktan değil; üretimi sübvanse ederek üretim girdilerini millileştirmekten geçer.

Araştırma Komisyonu Kurulmalı

 Tüm bu sebeplerle, TBMM’de bir an evvel araştırma komisyonu kurulmalı ve hem üreticilerin hem de tüketicilerin sorunları enine boyuna irdelenmelidir. Üretim girdi maliyetlerinin yükselmesi, halkı bir darboğaza sokmaktadır. Halkın sofrasına girmeyen tavuk lüks haline gelmiştir. Bir yandan da beyaz et üreticileri ciddi daralmalar yaşamaktadır. Konkordato taleplerinden iflas kararlarına uzanan bir yol üreticiyi beklemektedir. Oysa ki, ekonomi arz talep dengesi üzerine kuruludur. Talep her zaman vardır, arzın üretim maliyetleri ise bu talebi karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu noktada, devlet sosyal devlet sıfatıyla bu üretimde desteklemeyi ve ürünlere alım garantisi vermeye yönelmelidir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ