Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

UNUTULMAYACAK

UNUTULMAYACAK

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BALIKESİR ŞUBESİ ‘Sarıkamış Şehitleri’ni anma yıldönümünde basın açıklaması yayınladı. Açıkmada şöyle denildi:

“Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit verdik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Bu iyi niyetli fakat dediğim dedik tek adam kararı 78 bin Mehmetçiğimizin şehit olmasına neden olmuştu.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Bu hadise ne yazık ki tarihimizde tek adam kararının çok acı ve çok kötü bir örneğidir. Atnı zamanda bu olay Türk askerinin her türlü muharebe şartlarına rağmen hayatı pahasına vatan savunmasına koşmasının asil bir örneğidir.

Niteliksiz yöneticilerin yeterli durum tahlili yapmadan yüksek egoları ile dayatmaları ve asil bir milletin evlatlarının kahramanca fakat acı akıbetlerine neden olmuştur. Osmanlı sarayında tarikatlar cirit atarken ,orduyu yönetenler siyaset ve hamasetle mevkilerini yükseltirken; ezilen ve yok olan Türk halkı oldu.

Bu günü şehitlerimize minnetle ve o günlerden ders alarak anmalıyız.

M.Akif Ersoy’un dediği gibi “”Tarih”i “tekerrür” diye tarif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”

KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ ŞÜKRAN VE MİNNETLE ANIYORUZ , RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN TÜRK ULUSU ONLARIN AZİZ HATIRALARINI ASLA UNUTMAYACAKTIR.”

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete