Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÜNLÜ RESSAM-SANATÇI ÖZDEMİR YEMENİCİOĞLU ARAMIZDAN AYRILDI

ÜNLÜ RESSAM-SANATÇI ÖZDEMİR YEMENİCİOĞLU ARAMIZDAN AYRILDI

Amansız hastalığa yenik düşen üstad bugün toprağa verilecek

Balıkesir’in yetiştirdiği değerlerden ünlü ressamlarımızdan Özdemir Yemenicioğlu (81) hakkın rahmetine kavuştu.

Bir süredir amansız hastalıkla boğuşan Yemenicioğlu hastanede gösterilen tüm ihtimama rağmen yaşama tutunamarak hayatını kaybetti. Özdemir Yemenicioğlu’nun cenazesi bugün kılınacak cenaze namazının ardından ebedi istirahatgahında toprağa verilecek. Yemenicioğlu evli ve 1 çocuk babasıydı.

Özdemir Yemenicioğlu kimdir?

1940’da Balıkesir’de doğan sanatçı; Balıkesir Devlet Güzel Sanat Galerisi Müdürlüğünde resmi olarak görevinin yanı sıra sanatsal çalışmalarını yaptı.

1986 yılında Avusturya hükümetinin verdiği bursla Salzburg Yaz Akademisinde ‘RAİMUND ÇİKE’ ile çalıştı.
1991 yılında kendi imkanları ile yine Salzburg Yaz Akademisi’ nde ‘ SURÇEN BÖTCHER’ ile çalışmalar yaptı. Sonrasında Balıkesir’ de kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürdü.
Özdemir Yemenicioğlu, Anadolu Uygarlıklarından günümüze ulaşan değerli, insanlığın çağlar boyunca oluşturduğu tarihsel tortu olarak gördüğünü ve bu kaynaktan beslendiğini ifade etmişti.
Binlerce yıllık tarihi ile Anadolu Uygarlıklarının zengin birikimini sanatçının resimlerinde kadın kimliği ile biçimlenirdi.
Yemenicioğlu’nun resimlerinde; bereketin, üretkenliğin ve doğurganlığın simgesi olan Ana Tanrıça imgesi, çağdaş bir yoruma ulaştı. Sanatçının coşkulu tavrının yanı sıra, malzeme kullanışındaki çeşitlilik de anlatımını güçlendiren özelliklerinden biriydi.
Anadolu’nun tarihsel ve kültürel değerlerine sahip çıkarken, sanatını plastik anlamda da evrenselliğe taşımayı hedefleyen Özdemir Yemenicioğlu imgelemini tüm içtenliğiyle tuvallerine yansıttı.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ