Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Ü-RE-TE-CEK-LER AMA SU YOK!..

Ü-RE-TE-CEK-LER  AMA SU YOK!..
Reklam

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNER Mİ?

Sulama kanallarına su verilmezse üretici ektiğini nasıl sulayacak? Kova ile maşrapa ile bu iş olur mu? Karakol ve Fethiye kırsal mahallelerinin tarımsal arazilerindeki sulama kanallarında bir damla su yok! Ayrıca kanallar bakımsızlık hedar olmuş halde. İlgililer uyumayın, derhal acil tedbir alın.

Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı Karakol ve Fethiye kırsal mahallelerindeki tarlalar, bahçeler susuzluktan inliyor.

Daha önce Balıkesir Ova köyleri Sulama Birliği denetimindeki sulama kanalları bu resmi kanaldan işlevi bitmiş, bilindiği üzere de DSİ’ye geçmişti. Ovaköy, Atköy, Halalca vb. sulama kanallarında temizliği DSİ yaparken, Fethiye ve Karakol’da bu işi BASKİ üstlenmişti.

GÖLETTEN HENÜZ HİÇ SU SALINMAMIŞ

Gazetemize gelen şikayet ve yakınmalar üzerine dün o susuz bölgeye gittik. Gördük ki tarım arazilerine su sağlayan kanallara bu sezon daha hiç su verilmemiş! Bunu köylüler de doğruladı. Tabi bunun nedenini araştırırken kanalların bakımsız, hatta bozulmuş olduğunu da gözlemledik. Suyun verilmesi halinde bu haldeki kanallarda %50’sinin heba olması mümkün. Bu nedenle acilen kanal temizliği ve bakımının yapılması gerekiyor. Yaklaşık 4-5 bin dönümlük alan deniliyor. Nisan ve içinde bulunduğumuz Mayıs ayındaki yağmurlarla birlikte köylü de tarlasına ürün ekmeye başlamış. Bir kısım ürün ekildi yani. Su olmayınca araçlarıyla bir şekilde getirdikleri suyu önce kovalara boşaltıyorlar, kovalarla tarlaya gelip bu kez daha fide halindeki domatese, bibere, salatalığa, karpuza vs. maşrapa ile su veriyorlar! Gözümüzle görmesek inanmazdık. Haliyle filizlenen yada fide halinde dikilmiş bitkilerin suya ihtiyaçları var. Tarlası yol boyunda olmayanlar  yoldan uzaktaki tarlalara bu suları nasıl taşısınlar. Ancak salatalık, domates ve biber bol isteyen ürünler olduğu için daha su nedeniyle ekmeyenler de var. Hatta hiç ekilemedi dense yeridir. Kanallarda su olsa motorlarıyla suyu çekip tarlalara pompalayacaklar, ürün yetişecek.

CUMHURBAŞKANIMIZ “ÜRETİN” DİYOR AMA!..

DEMOKRAT’ın olay yerinde rastladığı dertli üreticilerden Fethiye köyünden Mehmet IŞIK’ı bir dinledik, bin ah işittik. Bakın ne diyor vatandaş Mehmet:

“Ekemedik!.. Ekemezsek nasıl biçeceğiz? Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan ‘üretmek gerek üretmek’ demedi mi? Tüm birimlere talimat vermedi mi? Ama gelin görün ki, su yok, su yoksa nasıl üretelim yahu?

Kanallarımız daha evvelden sezon öncesi temizleniyordu DSİ tarafından. Geçen yıl ise BASKİ geldi. Temizledi temizlemesine de ne beton bıraktı ne de sağlam kanal! Oysa DSİ çok daha hassas temizlik yapıyordu. Bu kanallara bu şekli ile su verilirse büyük oranda su zayi olur. Kanallar boru takviyeli olmalı ve hemen su verilmelidir. İşte görüyorsunuz, kanal bomboş. Karakol Göleti’nden bu yıl su salınmadı. Bu üretim açısından büyük olumsuzluğa yol açacak, ürün kaybına ve ekonomik kayıplara neden olacak. Köylü üretemezse karnını nasıl doyuracak? Söylediğim gibi kanal borulu olursa belli aralıklarla konacak vanalar sayesinde su temini sağlanabilir. Yine motorlarımızla su çekip tarlalarımıza veririz. Doğal olarak suyun verilmesini istiyoruz, ancak kanallardan bu haliyle nasıl sağlıklı su alabileceğimizi bilmiyoruz. Yetkililerin sesimize kulak verip bu mağduriyetimizi bir şekilde hemen gidermelerini istiyoruz.”

Öte yandan; kanalların bakımı ve onarımı için köylülerin imza toplayıp yetkililere teslim ettikleri bilgisine de ulaştık. Ama henüz bir faaliyet gözlenmediği gibi ne gelen varmış, ne de giden!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ