Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Tütün kaçakçıları MOBiLiZE OLDU

Tütün kaçakçıları  MOBiLiZE OLDU
Reklam

BALIKESİR’DE TÜTÜNCÜ SAYISI 400’Ü BULDU

Sigaraya peş peşe gelen vergiler sonrası Türkiye genelinde açık tütün ve kaçak sigara patlama yaptı. Türkiye genelinde bu tür yasadışı ticaret yaparak bu zor günde esnafın ekmeğiyle oynayan kaçakçı dükkan sayısı 10 bini geçti. Sadece Balıkesir’de kaçak tütüncü sayısı 400’ü buldu. Daha da kötüsü sabit dükkanlarda güvenlik güçlerine yakalanma riskinin arttığını düşünen kaçakçılar, çareyi mobilize olmada buldu.

 

AÇIK TÜTÜNE HERKES KOLAYCA ULAŞIYOR

Öyle ki Balıkesir’de başta Edremit, Ayvalık, Gömeç ve Bandırma olmak üzere birçok ilçede araç bagajlarını tezgâh haline getiren tütün kaçakçıları, cadde ve sokaklarda gezerek hangi koşullarda üretildiği belli olmayan tütünleri satmaya başladı. Ucuz fiyatıyla öne çıkan açık tütüne hem yerli hem yabancı turistler de kolaylıkla ulaşabiliyor.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE AĞIR DARBE VURUYOR

Tütünün açıkta yasa dışı olarak satılması ucuz fiyatı nedeniyle gençleri alışkanlığa itmekle kalmıyor, ülke ekonomisine de ağır darbe vuruyor. Yasal pazardan, yasadışı sarmalık açık tütün veya kaçak sigaraya kayacak her yüzde 1’lik dilim, yıllık 800 milyon TL vergi kaybına neden oluyor. Geçen yıllarda ani fiyat artışları sonrasında yasadışı sarmalık tütün kullanımının yüzde 10 seviyesine çıktığı tahmin ediliyordu. Önümüzdeki dönemde ise artan arz düşünüldüğünde bu oranın en az yüzde 15’e çıkması bekleniyor.  Bu da yıllık 12 milyar TL vergi kaybına denk geliyor.

 

HAPİS CEZASI ETKİLİ OLDU

Türkiye’de 2009’dan itibaren hızlı bir artış gösteren kaçak sigara oranı 2014’de zirve yaparak yüzde 21’e kadar yükselmişti. Ancak devletimizin kararlı mücadelesi sonucunda bu oran yüzde 1’lere kadar geriledi. Düşüşte kaçakçılara hapis cezası getirilmesi de etkili oldu. Aynı ceza yasa dışı açık tütün satışı için de getirildi. Ancak, yasa dışı açık tütün satışına getirilen hapis cezası 2020 yılının temmuz ayına ertelenince, fırsatçılar açık tütüne yöneldi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ