Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TURŞUCU YASİN KAYNAMIŞ YUMURTADAN TURŞU YAPTI

TURŞUCU YASİN KAYNAMIŞ  YUMURTADAN TURŞU YAPTI

Turşu; yoğurt ve kefir bağışıklık sistemimizi güçlü tutan besinler.  Coronadan korunmak için yoğurt ve kefirden başka bol bol turşu da tüketmeliyiz.

Pazarlarda turşuculuk yapan Yasin İrdem hıyar, acur (bir çeşit hıyar türü), erik, bamya, sarımsak, domates, lahana, kırmızı pancar, kırmızı lahana, fasulye, acı ve tatlı her türlü biber çeşitleri, kelek gibi  turşular satmakta. İstanbul’daki meşhur TURŞUCU dükkanların akla hayale gelmeyen sebze ve meyve turşu çeşitleri satışa sunulmaktadır. Bundan da turşu olur muymuş dedirten turşular insanı hayrete düşürmekte. Vitrinde gördüğüm, kaynamış yumurtadan yapılan yumurta turşu beni hayrete düşürmüştür.

Turşucu Yasin İrdem DEMOKRAT’a verdiği mülakatta; “Corona günlerinde probiyotik özelliğinden dolayı turşuya rağbet arttı. Haftanın tüm günlerinde pazarlarda turşu satmaktayım. Sarımsak turşusunu kilosu 40 TL, diğer tüm turşuların kilosunu 10 TL’den satmaktayım. En çok lahana ve hıyar turşusunun yanında antibiyotik özelliğinden dolayı sarımsak turşusunu satmaktayım. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için probiyotik özelliğinden dolayı bol bol turşu tüketmeliyiz” dedi.

HABER VE FOTO:

Ali Hikmet VARLIK

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete