Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU’DA SAVAŞ HALİ DEVAM EDİYOR

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Ankara’da Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Suriye zirvesinde Rusya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada “Suriye’deki savaş bitti. Sadece Fırat’ın doğusunda ve İdlib’de gerginlik yaşanıyor” diyor. Buna rağmen Rusya ve ABD’leri Suriye’deki mevcut statükonun Türkiye tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Türkiye’nin ise hem Suriye’deki güçler hemde dışarıdan Suriye üzerine plan yapan aktörlerle savaş devam ediyor. Zira Türk milletinin seciyesi, dışarıdan dayatılan emperyal reçeteleri eskiden olduğu gibi şimdi de kabul etmez. Zira sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğindeki üçlü Suriye zirvesinde üç önemli başlık öne çıkıyor. Fırat’ın doğusu, İdlib’in kaderi ve göçmen krizi.

Sayın Erdoğan, Rusya lideri Vilademir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Suriye’deki krizin çözümü için defalarca bir araya geliyorlar, Suriye’deki kalıcı barış ile toprak bütünlüğünün sağlaması konusunda. Bunun içinde ilk olarak çatışma ortamının sona erdirilmesi, mültecilerin geri dönüşü için gerekli şartların oluşturulması ve kalıcı siyasi çözümün sağlanması gerekiyor. Çünkü ABD, Rusya ve İran’ın farklı jeo-stratejik amaçlarını ortak bir noktada buluşturmak hayli zor.

Evet, Türkiye 2015’ten bu yana Fırat Nehri’ni sınır kabul edip Suriye’nin batısı ve doğusunu paylaşan Rusya ve ABD ile Esad’ı kırmızı çizgi ilan eden İran’a eş güdümlü ve çok boyutlu bir mücadele veriyor. Bu konuda mukayeseli gücünü devreye sokan Türkiye hedeflerini zaman alsa da birer birer gerçekleştiriyor. İran’da, Rusya’da jeo-politik ağırlığından dolayı bu konuda Türkiye ile çatışmak istemiyor. Bu yüzden, küresel mücadelenin giderek kızıştığı yeni dönemde Moskova ve Tahran için Türkiye ile ilişkiler Suriye’yi de aşan stratejik bir önem arz ediyor.

Benzer yaklaşım ABD içinde geçerli. Fırat’ın doğusunda Amerikan yönetimi eninde sonunda Türkiye’nin dediği noktaya gelecek sanıyorum. Bu noktada zamana oynayan ABD, PKK/YPG’yi savunma adına Türkiye ile ilişkilerini bozma noktasına düşmek istemez sanıyorum. Ancak Türkiye’ye karşı oynadığı oyunlardan da vazgeçmeme gayretinde olduğu görülüyor. Aynı oyun Rusya ve İran içinde geçerli olduğunu sanıyorum. Bu anlamda Rusya’nın aksine Suriye’de bitmemiş durumda.

Özellikle Türkiye için asıl mücadele yeni başlıyor sanıyoruz.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ