Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ MİLLİ SERVET TARIMDA

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ  MİLLİ SERVET TARIMDA

Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği ‘Tarım 4.0’ isimli konferans gerçekleştirildi. Ekonomist, Gazeteci Cem Seymen’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta Türkiye’nin geleceğinin tarım olduğu vurgulandı.

GÜZEL BİR HİKAYEYE İHTİYAÇ VAR

Ekonomist, Gazeteci Cem Seymen yaptığı sunumda Türkiye’nin tarımdaki potansiyelini iyi değerlendirerek dünya ülkeleri arasında yerini alması gerektiğini söyledi. Seymen, kalabalık bir topluluğa yaptığı konuşmada, “Ben bugünkü sunumun başlığını ‘Türkiye ekonomisinin yeni hikayesi ne olmalı’ dedim. Çünkü bizim bir hikayeye ihtiyacımız var. Güzel bir hikayeye ihtiyacımız var” dedi.

DAMAĞIMIZIN TADINI UNUTTUK

Burasının sıradan bir ülke olmadığını ifade eden Seymen “Biz çok büyük potansiyeli olan, toprakları çok verimli ve geçmişinden birçok bilgiyi almış ve miras olarak gelecek nesillere aktarabilecek kadar zengin bir kültürüz. Bu kültürün üstündeki zenginlikleri zaman içinde unuttuk. Bir şeyler unutturuldu, endüstriyel gıda, müzik, televizyonculuk, kültür hayatımıza girdi. Bununla hem damağımızın tadını unuttuk, hem de kalbimizin sesini unuttuk. Ben buna inanıyorum” diye konuştu.

O BAM TELİMİZİ TİTRETEN RENKLER..

Seymen devamla, “Kalbimizi dinlemekten vazgeçtiğimiz andan itibaren o bam telimizi titreten, Anadolu’nun renklerini unuttuk. Şimdi bunları ayağa nasıl kaldırabiliriz? Üreticinin üzerinde çok büyük maliyet baskısı var dedim ya, var çünkü, küresel bir gıda üretimi var bütün dünyada. Yani küresel gıda üretimi endüstrisi var. Bunu yapan da birisi Avrupa Birliği’nden, birisi Amerika’dan iki büyük şirket. İki tane dev şirket tarım 4.0’la; yani bilimi, teknolojiyi, üniversiteleri, AR-GE merkezlerini, laboratuvarlarını kullanarak daha iyi verim verecek, her bir insanın kendi özelliğine göre, görsel iklim değişikliğine göre hangi şartlar değiştiyse; havadaki oksijen, azot miktarı, yağış rejimi. Bu büyük şirketler meteoroloji şirketlerinden, meteorolojinin, NASA’nın çalıştığı büyük meteoroloji merkezlerinden önümüzdeki 5-10 yılın hava raporlarını satın alıyorlar. Kimsenin ulaşamadığı bilgileri alıyorlar. Yani iki sene sonra don mu olacak, beş sene sonra çok fazla sıcaklık düşüşleri mi olacak, havadaki oynamalar ne olacak, iklim değişikliklerinde hangi ülkede; Arjantin’de, Türkiye’de, Güney Afrika’da, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Kolombiya’da ne olacak, hepsini biliyorlar” uyarısında bulundu.

BÜYÜK BİR ABLUKA ALTINDAYIZ

Türkiye’de tarımın gelişmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirten Cem Seymen sunumunun devamında şunları söyledi:
“Çok ama çok büyük bir ablukaya alınmış durumdayız. Bazı ülkeler uyanıyor, bazı ülkeler uyanamıyor. Benim görevim Türkiye’yi uyandırmak. Benim görevim tarımın bir milli servet olduğunu; daha da önemlisi milli bir güvenlik olduğunu herkese anlatmak. Uyanmamız lazım. Çünkü bu şirketler; dünyada topu topu iki büyük dev şirket var. Tohum, gübre, ilaç üretiyorlar. Yaptıkları endüstriyel gıdayla da insanları hasta ediyorlar, kaç kişinin öldüğüne kadar veriyorlar. Kaç kişinin öleceğine, kaç kişinin hastalanacağına, kaç kişinin kanser ilacı alacağına karar veriyorlar. Bu kadar ciddi durum yani. Dünya’daki büyük gıda şirketleri, tarım şirketleri bütün bilgiyi elinde tutup; çünkü eskiden olduğu gibi bir çağda yaşamıyoruz, çok ciddi teknolojinin kullanıldığı bir devrim çağında yaşıyoruz. Yani bilgi artık her yerde girin internete her yerde, her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.”

SEMİNERE İLGİ YOĞUN OLDU
Düzenlenen konferansa Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’un yanı sıra üretici birlikleri yöneticileri ile yoğun sayıda vatandaş katıldı.  (İHA)

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ