Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜRKİYE’DE YENİ KURULAN VE KURULACAK PARTİLER

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Türkiye’de çok partiler kurulmuştur. Kimisi kurulduğu gibi kalmış, seçime girme imkanı bulamayan partiler bile olmuştur. En son  Davutoğlu tarafından kurumuş olan GELECEK PARTİSİ’dir ki, daha kuruluşunda, kurucuların içinde FETÖ’ye yakınlığı olanlardan olup, kuruluşunda İstiklal Marşı’nı bile okuyamayanlar olması, hatta FETÖ’nün yayın organı olan Zaman gazetesince İstiklal Marşını okumayan için övgü dolu ifadeler kullanılmış olduğu.

Evet, kurulmuş olan söz konusu partinin kurucusunun iyi siyasetçi olacakları anlamına gelmez. Türk siyasi hayatında ne partiler kurulmuştur. Demokrat parti hariç ana gövdelerinden kopan siyasi hareketlerin hiçbiri siyasi hareketlerin iktidarı yakalayacak bir başarı elde edememiş, aksine ya kısa sürede kapanmış ya da küçük oluşumlar olarak devam etmiş ve etmektedir.  Çünkü seçmen ana gövdeden ayrılanı inandırıcı bulamamıştır, bulamaz! Ancak yıllar önce CHP’den ayrılan DP’sinin başarısı da o dönemde alternatif parti oluşu halkın CHP’ye tepkisi yüzündendir. Yoksa daha sonra CHP’den kopan ne Güven Partisi ne de DSP bir varlık gösterememiştir. DSP, Ecevit’in karışmasına rağmen son seçimde yüzde 1’e düşmüştür. CHP’de grup başkan vekilliği yapmış olan Ülke Tarhan’ın kurduğu Anadolu Partisi’nin adı bile unutulmuştur.  Dolayısıyla Ali Babacan’ın kurduğu partinin akıbeti de diğerlerinin akıbetinden farklı olmayacağı kanaatindeyim. Yani ana gövdeden kopan diğer partilere verilecek örneklerden biri de DP’den kopan Hürriyet Partisi’dir. Demirel’in Adalet Partisi’nden kopanların kurduğu Hürriyet Partisi’dir ki, üç yılda kapanmıştır. MHP’nin ana gövdesinden ayrılan Büyük Birlik Partisi diğerleri gibi hemen kapanmadı, faaliyetini sürdürüyor, ama hiçbir zaman iktidar alternatifi olamamıştır.

Evet; Adalet Partisi’nden, MHP’den ve CHP’den kopanlar saygın isimlerdi. Ak Parti’den ayrılıp parti kuran Abdüllatif Şener bugün CHP’dedir. Yeni kurulmuş olan GELECEK PARTİSİ’nin sorumluları da iktidar alternatifi olamayacağını biliyorlar sanıyorum.  Emperyalist güçler, Başkan Erdoğan’ı zayıflatmak için 15 Temmuz’da silahlı darbe teşebbüsü yapmışlardır. İşte şimdi de yeni kurulmuş olan Gelecek Partisi’ni de Cumhurbaşkanını zayıflatmak için dış güçlerin kurdurduğunu sanıyorum.

Bakalım kurulan söz konusu yeni parti kuranlar Erdoğan’ın şahsında Türkiye düşmanlığı yapılanlarla aynı safa düştüklerini anlamamakta ne zamana kadar ısrar edecekler göreceğiz.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ