Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Türkiye’de Yasaklanan Köpek Irkları

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Pitbull”

sahiplenmesi yasak olan hayvanlar ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu köpekler Dünya’nın birçok yerinde “Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları”dır.

Son günlerde görsel ve yazılı basın üzerinde sıklıkla yer almaya başlayan “Pitbull” saldırıları ile ilgili olarak şikayetlerin artması üzerine harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı evlerde bakılan tüm köpeklerin bulundukları ilçelerdeki belediyelere kayıt ettirilmesini zorunlu hale getirdi.

Uygulamanın amacı satılması üretilmesi ve beslenmesi yasak olan bazı ırkların ve bu ırkların melezlerinin takip altına alınmasıdır..

Kanunda Nasıl Geçiyor?

5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesi, hayvanlar ile ilgili yasaklardan oluşur ve 1. Bendi şu şekildedir;

Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.

Yani Kanun’a göre Pitbull Terrier, Japanese Tosa köpek ırklarının üretimi, bakılması, ülkemize girişi, satışı ve reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi ve hediye edilmesi yasaktır.

Bu tür köpekler ile ilgili şikayetinizi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yapabilirsiniz.

/////

ÜÇ ADAY

ÜÇ aday, parti merkezinde oturmuş, sohbet ediyorlarmış. Laf genel başkandan açılmış, biri atılmış:
“Beyefendi beni çok sever, her öğle yemeğinde beraber oluruz, memleket sorunlarını tartışırız!”
Palavranın sınırı var mı?
İkincisi, genel başkanla yakınlığını anlatmış:
“Her gün beni odasına çağırır, memleket ve parti meselelerini konuşuruz, telefon çalınca sekretere ‘meşgulüm, sonra arasınlar’ der!”
Dedik ya, palavranın sınırı yok!
Üçüncü öyle bir sallamış ki:
“Ben de her gün beyefendinin odasına girerim, memleket meselelerini konuşurken, telefon çalar, açar ‘bir dakika’ der ve telefonu bana uzatır:
-Al seni arıyorlar, konuş!”

/////

Paranoyaklık Nedir?

 ‘Paranoyak Düşünceler Bir Hastalık Mıdır?’

Paranoya, abartılı gurur, kuşku, güvensizlik, bencillikle belli olan bir ruh hastalığıdır. Hezeyanlarla özelleşen bir hastalıktır. Kişi kendinde ve çevresinde olayları mantıklı bir şekilde mantık süzgecinden geçirerek doğru sonuçlara ulaşır. Kişinin bu yeteneği bozulduğunda ortaya çıkan duruma paranoya denir.

Şöyle bir etrafınıza bakın bu tarife uyan o kadar çok insan var ki… Şöyle bir şey de var. Bu insanların bu parayonaları kendilerine çok yarıyor. Düşündükleri zaman zaman gerçekleşiyor.

 Paranoyaklar genellikle zeki kişilerdir ve yaşlarına, zekâlarına uygun biçimde davranmakta başarılı olamamışlardır. Daha çocukluk dönemlerinde hırçın, geçimsiz, inatçı, kinci, arkadaşlarıyla geçinemeyen, okulda sık sık disiplin sorunları yaratmış oldukları görülür. Paranoya vakaları ilaç ve telkin tedavisiyle belli ölçülerde sağlıklarına kavuşturulabilir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete