Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘Türkiye tabii ki bilimin ışığında koşmalı’

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Geçtiğimiz Pazartesi günü gazetemiz manşetinde bilim adamımız Faruk Durukan’ın buluşlarına dikkat çekmiş ve bu buluşlara sahip çıkmamız konusunda görüş belirtmiş, önemli buluşlarını yayınlamıştık.

Balıkesir’in, dolayısıyla Türkiye’nin daha iyi yerlere gelmesi bilimle olacak haliyle.

Gelecek 10 yılların bilgi teknolojisi çağı olacağını öngörürsek, bu anlamda üniversite ile sanayi işbirliği çok önemli olduğu ortaya çıkıyor. Oysa Balıkesir’deki üniversite de dahil, ülkemizdeki pek çok üniversitemizde bu yönde bir eksiklik olduğu önemli tesbitler arasında. Hem Balıkesir’de hemde ülke genelinde üniversite-sanayi beraberliği hakkında çeşitli girişimler olmuyor değil, ama yeterli değil, daha işin başındayız.

Bol üniversite açmak mı önemli, yoksa nitelikli, kaliteli, adına her yere duyuran iyi kadro donanımlı daha az sayıda üniversite mi? İkincisi dediğinizi duyar gibiyim.

Öncelikle üniversitelerimizi dünya çapında iş yapan, bilim üretir hale getirmemiz lazım.

Burada öne çıkan ise uluslararası kuruluşlarla üniversitelerimizin çok sıkı iş birliğine gitmesi. Böylece Balıkesirimiz ve Türkiyemiz daha hızlı koşar.

Geçtiğimiz günlerde bir üniversitedeki rektör ziyaretinde istişarelerde bulunan Sayın Bakan Pekdemirli’nin şu anlamlı  sözü cuk oturuyor zaten.

Ne demişti Bakan:  “Zamanında bazı trenleri kaçırmışız. Şimdi bu trenlere son vagonda da olsa atlamamız lazım. Özellikle bilgi teknolojileri bakımından.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber