Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR-2-

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Dünden kaldığımız yerden, Anadolu Ajansı’ndan devam edelim. Anadolu Ajansı yaptığı icraatla güven kaybetmiştir. Seçimde nereden veri aldığını açıklamıyor. Seçimlerde iktidar partisini yüksek oranla başlatıp algı oluşturmuştur. Veri aldığı yer sandık başındaki AKP müşahitleridir. Bu kurum siyasallaşması neticesinde güven kaybetmiştir.

Seçim gecesini hatırlayın. İktidarı yüksen yüzde ile başlattı. Aradaki fark azalınca görsel basına veri göndermeyi saat 23.30’da kesti. Ondan sonra hiçbir yerden veri alınmadı. Bunun sebebi bu kurumun tamamen siyasallaşmasındandır. Anadolu Ajansı tamamen güvenini kaybetmiştir.

Demokrasi bireysel değildir, toplumsaldır. Millet iradesinden bahsedilir. Yüksek oy alan partinin oyları millet iradesi oluyor da, az oy alan partinin oyları millet iradesi olmuyor mu? Yüksek oy alanın oyları nasıl millet iradesi ise az oy alan partinin oyları da millet iradesidir. İktidar “ben millet iradesi ile seçildim” diyebiliyorsa, muhalefet de millet iradesi ile seçilmiştir. Muhalefeti yok saymak millet iradesine saygısızlıktır. Muhalefeti aşağılamak demek millet iradesini aşağılamaktır. Muhalefete saygı göstermemek millet iradesine saygı göstermemektir. Mecliste bir kişi ile temsil edilen parti dahi millet iradesi ile meclise gelmiştir.

Maalesef ülkenizde çoğulcu demokrasi uygulanmıyor. Zaten demokrasi uygulanmış olsa bu günkü olaylar olmazdı. Siyasetçilerin bugünkü davranışları siyasete olan güveni de aşağılara doğru indirmiştir. Siyaset vatan için, millet için yapılır. Bugün Türkiye’de siyaset maalesef menfaat ilişkisine dönüşmüştür. Siyasi görüşleri ve ilkeleri birbirinden tamamen farklı olan iki parti birlikte hareket edebiliyor. Sebep gayet açıktır. Kendi ikballeri için bir araya gelebiliyorlar. Artık siyasete de güven kalmamıştır. Menfaatleri için milleti ayrıştırmakta sakınca görmüyorlar. Kurumları siyasallaştırıyorlar. Bunun sebebi ise kendi ikballerini korumak içindir. Ordu siyasallaştırıldı, yargı siyasallaştırıldı, üniversiteler siyasallaştırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı dahi siyasallaştırıldı. Cemaatler siyasallaştırıldı. Vakıflar siyasallaştırıldı. Bu kurumlar da güvenini kaybetmiştir. Cemaatler siyasallaşmıştır. Öyle olmasaydı cemaatlere mensup kişiler “AKP’ye oy vermeyenler kâfirdir” demezdi. Diyebiliyorlarsa siyasallaştırıldığı içindir. “15 Temmuz’da köprüde askerin başını kesen ( tövbe ya Rabbim)  Hazreti Muhammed idi. Hepimiz gördük aşk ile saldırdık” diyen cübbeli, sarıklı, sakallı birisiydi. Camilere siyaseti sokan Diyanet İşleri Başkanlığı değil mi? Bu cemaatlere destek olan siyasetçiler değil mi? Üniversitelere dekanlar iktidar tarafından atanmıyor mu? Eskiden üniversite dekanları görüş bildirirlerdi. Şimdi görüş bildiren dekan gördünüz mü? Feytullah Gülen cemaatini başımıza bela eden iktidar değil mi? Senelerce “Beraber yürüdük bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda” diyen iktidar. Bunu cemaate atfet söylüyordu. Senelerce birlikte hareket etmediler mi? Bitsin bu hasret diye Gülen’in ülkeye dönmesini iktidar istemedi mi? Sonra araları bozulunca “Ne istediniz de vermedik” diyen iktidar değil miydi? Cemaatleri siyasallaştıran iktidar değil miydi? Artık cemaatlere güven kalmamıştır. Bütün kurum ve kuruluşlar güven kaybına uğramıştır. Bu da siyaset eli ile yapılmıştır. Esas yarınki yazımda orduya olan güvenin % 92’lerden nasıl % 50 civarına düştüğünü yazacağım. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN BAYRAMI - 10 Ağustos 2019
TARIM VE HAYVANCILIK - 8 Ağustos 2019
ENFLASYON OYUNCAK OLDU - 7 Ağustos 2019
DOĞU AKDENİZ - 6 Ağustos 2019
AKÇAY’DA NELER OLUYOR? - 27 Temmuz 2019
ARTIK BU KADARINADA PES - 18 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ