Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜRKÇE Mİ KONUŞUYORUZ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Resmi dilimiz olan Türkçe’yi ne kadar doğru konuşuyoruz. Biz Türkçemi konuşuyoruz yoksa Türkçe ile alay edip kendimize yeni bir dil yarattık. Konuştuğumuz dili farklılaştırarak onu çirkinleştireceğimize Türkçe okuma kitaplarındaki Türkçeyi öğrenek en güzel şekilde konuşmak ülkede yaşayan her vatandaşının görevidir.
Yanlış-yunluş konuşmanın verdiği sıkıntıyı bilmemize rağmen “boş ver” deyip geçiştiriyoruz. Her dilden kelimeleri, özellikle Avrupai kelimeleri dilimize katmayı bir farklılık sanıyoruz.
Türkçemize sahip çıkalım ve doğru düzgün konuşmaya gayret edelim.

/////

ÇİNGENELER
“Romanlar”

Türkiye’de Kıpti olarak da anılan Çingeneler, daha çok kendilerini “Rom” veya “Roman” olarak adlandırmakta. Romanya’ya gittiğimde Çingenelere “Roman” denildiğini öğrendim. Başka ülkelerde Çingeneler farklı isimlerle anılıyor. Çingenelerin çalışmayı sevmemeleri, dans edip eğlenmeyi başlıca iş edinmeleri, bulundukları tüm ülkelerde dışlanmalarının nedeni olmuş aslında.
Bazı ülkelerde ise sürekli aşağılanan bir topluluk durumundalar. Ancak onlar hiçbir şeye aldırmadan, her şeye karşın yaşam felsefelerinden taviz vermeden çalıp, söyleyip, dans ederek hayatlarını sürdürüyorlar.
Osmanlı döneminde; ne garip bir durum ki, Çingeneler ne Müslüman sayılmış, ne de Gayrimüslim. Ne varlığı kabul edilmiş, ne de yokluğu… Hatta, Çingeneler Hıristiyanlar gibi Gayrimüslim kabul edilip cizye vergisi alınmış.
Bu nedenle sürekli hükümetin kontrolünden kaçmaya çalışan Çingeneler, günümüzde bile resmi işlem yapmamakta, nüfus kâğıdı bile çıkarmamaktalar. Osmanlı döneminde bazı Çingene grupları, Müslüman oldukları halde kendilerinden cizye alınmasına tepki göstermişlerdi. Ancak, camiye gitmemeleri ve dinsel kurallara uymamaları nedeniyle Çingenelerden cizye alınması sürmüştü.
Çingeneler bahar ve doğa aşığıdır. Kentler onlar için ruh karartıcı bir mekandır. İşte bu yüzden göçebedirler ve ülkeyi karış karış gezerler.

/////

GÜLER TATLIHANESİ

Ayvalık’ta yer alan bu pastahane, yerel halkın sık sık uğradığı mekanlardan biri. Sizler de buraya gelerek lor baklavasını, sakızlı dondurmayı ve sakızlı kurabiyeleri yemeden sakın döneyim demeyin!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ