Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TÜM BRANŞLAR İPTAL!

TÜM BRANŞLAR İPTAL!

Adeta spor şölenlerine dönüşen Türkiye şampiyonaları bu yıldan itibaren bütün branşlarda yapılmayacak

Balıkesir’de ve büyük bir ihtimalle Türkiye’nin bir çok ilinde örneğin Minik B, Minik A ve Küçükler kategorisinde yarışan Artistik Cimnastik  sporcularının dört alette de eğitim alacağı salonlar olmadığı için bu çocuklar Cimnastik Lig’de ve Ana Lig’de yarışamıyorlar. Sadece illerde düzenlenen Cumhuriyet Kupası vb. yarışmalarda ve okul yarışlarında yarışabiliyorlar. Bu çocukların ulusal alanda yarışabileceği tek alan, Okul Sporları kapsamındaki Türkiye Şampiyonası’dır. Minik A ve Küçükler Kategorisi’nin Mahalli’ye dönüştürülmesi yanlıştır. Bu çocukların yarışmacı sporcu olarak kendini geliştirmesi ve alttan gelenlere örnek olması mümkün olmaz. Eğer bu organizasyonlar masraflı ve yük olarak görülüyorsa baraj puanları tekrar gözden geçirilerek devamı sağlanabilir.

Sporla uğraşan bu kategorideki çocukların önünden böyle bir hedefi almanız olayı kısır bir döngü içerisine sokacaktır. Bir taraftan çocukların yarışma alanlarını kısıtlayacaksınız, diğer taraftan da sporda yetenek taraması yapacaksınız. Çocukların yarışma alanlarında kısıtlanma olmadan yapılacak olan yetenek taraması çok daha anlamlı olacaktır.  Ben yaptım oldu anlayışından uzaklaşarak, bu tür spor organizasyonlarının şölen haline dönüştürülerek bu çocukları sporun içinde tutmamız gerekir. Aksi halde sporda hedefi olmayan, obez ve teknoloji bağımlısı nesillerle karşı karşıya geliriz.

Hepimizin bildiği gibi Cimnastik sporun temelini oluşturuyor. Bu sporu yapan minikler 3-4 yaşından itibaren temel cimnastik ve artistik cimnastik eğitimi alıyorlar. Balıkesir’ de Artistik Cimnastik için gerekli aletlerin bulunduğu bir salon olmadığı için bu minik sporcularımız Cimnastik Lig ve Ana Lig için gerekli eğitimi alamayıp bu liglere katılamadılar. Bu sporcular arasında mevcut kulüplerimizden alması gereken en iyi eğitimi alarak, diğer branşlarda yarışan sporcu arkadaşları gibi Okul Sporlarında Balıkesir’i, Türkiye Şampiyonalarında en güzel şekilde yarışıp, almış olduğu puanlarla da en güzel şekilde temsil edenler var. Türkiye Şampiyonalarında Türkiye’nin en iyi Artistik Cimnastikçileri ile yarışarak bu sporcuları ve Türkiye’nin en değerli Milli Takım hocalarını da tanıma fırsatı buldular. Bu sporcuların ve Balıkesir Artistik Jimnastik Kulübümüzün Türkiye Şampiyonasındaki tecrübeleri Balıkesir’de cimnastik sporuna gönül vermiş olan diğer küçük kalplere ışık olmuş durumdalar. Bu sporcular gibi bu tecrübeleri yaşayan diğer bütün sporcuların diğer küçük kalplere örnek olduğu gibi.

Malesef spor şölenine dönüşen Türkiye Şampiyonalarının bu yıldan itibaren bütün branşlarda yapılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu kararı alan Devlet büyüklerimizin kendilerince geçerli bir sebepleri olabilir. Bu organizasyonu yük ve gereksiz olarak görebilirler. Ancak spora gönül vermiş çocuklarımızın Okul Sporları kapsamında ulusal alanda yarışma imkanlarını ellerinden almak doğru değildir. Alınan bu olumsuz karardan dönülerek her branşta Okul Sporları kapsamında Türkiye Şampiyonalarının eskiden olduğu gibi daha da geliştirilerek devam ettirilmesi adına CİMER’den Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde talep oluşturmak gerekiyor. Bu konuda olumlu düşüncesi olan vatandaşlarımızın ve Okullarımızın hassas davranacağını temenni ediyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.

BALIKESİR DEMOKRAT

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete