Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TELEFERİK HEYECANI

TELEFERİK HEYECANI

YÜCEL BAŞKAN BİR TAŞLA İKİ  KUŞ VURACAK

ÖNCELİĞİ VAR MI TARTIŞILIR AMA,  İKİ TELEFERİK PROJESİ ŞİMDİDEN HERKESİ HEYECANLANDIRDI..

ÖZCAN ÖZAKBAŞ

Balıkesir’de ilk olarak; hemşehrilerimizin yakından tandığı WAP Makine Sanayi sahibi, Makine Mühendisi Güner İşlek tarafından Doğruyol Partisi’nden belediye başkan aday adayı olduğu 1987 yılında yapacağı hizmetler arasında proje olarak yer alan teleferik projesi (ilk tramvay projesi de onundu) ancak başka adayın seçilmesi nedeniyle hayata geçirilememişti. İşte o dönemden bu yana bu proje kadük kalmıştı. Ardından Balıkesir’e yapılacak tramvay projesi Edip Uğur tarafından canlandırılmaya çalışılmıştı. Ancak o da metal yorgunluk gerekçesiyle görevden alınınca bu proje çiçeği burnunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a nasip olacak gibi görünüyor. Hemde bir taşla iki kuş vuracak Yücel Başkan. Çünkü teleferiğin biri Balıkesir merkeze, diğeri Ayvalık’a yapılacak. Böylece Güner İşlek’in de 32 yıllık hayali gerçek olacak.

Teleferik projeleri hizmete geçtiğinde vatandaşlardan ve turistlerden büyük ilgi görmesi kesin. Çünkü teleferik ile Balıkesir merkezde en yüksek nokta olan Çamlık’tan Avlu’ya güzel bir manzara hakim. Yine Ayvalık’ın en yüksek noktalarından Şeytan Sofrası’ndan adalara inecek teleferik manzarası da müthiş. Doğal ve tarihi güzellikler hepsi birarada.

Öte yandan; Yılmaz Başkanın projeleri arasında tramvay veya hafif raylı sistem projesine rastlayamadık. Bu tramvay projesi deyince; yine teleferikte olduğu gibi tramvayda da 1973 yılında doktorasını yapmak için Almanya’ya giden ve henüz gencecik iken tramvayı orada gören Güner İşlek’in Balıksir belediye başkan aday adaylığındaki projeleri arasındaydı. Buradan baktığımızda; görev harici kalan Edip Uğur’un kent merkezinde düşündüğü hafif raylı sistem projesi geride şimdi kalmış halde. Başkan Kafaoğlu da Milli Kuvvetler Caddesi’nde bir tramvay projesini ortaya atmıştı. Şimdi ise, Yücel Başkan bu konuya ilişkin projeleri arasına bunu da ekleyecek mi acaba, zaman gösterecek. Yine Körfeze demiryolu projesi de vardı, ne oldu, yapılacak mı, yapılmayacak mı? Bu da ayrı bir merak konusu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ