Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TEFRİŞ EDİYORUM

Çetin Korkmaz

Çetin Korkmaz

Yine gördüm bir şeyler ve başladım yazmaya. Bu hafta neyi yazdınız sorusuna Tefriş Etmek yanıtını vereceğim.

Hani bir cümle vardır, benim zamanımdayken diye. Aynen bu cümle ile başlayacağım bu yazıma da. Eski zamanlarda sadece Devlet ve Sigorta hastaneleri vardı. Her katta bir tane özel oda olurdu, onda da diğer hastaları rahatsız edebilecek hastalar, yüksek düzeyli hastalar ya da mahkûmlar kalırlardı.

Gerek işim dolayısıyla gerekse yolum düştüğünde gözüme çarpan şey bu oldu. Hastanelerin her katında en az üç tane özel oda var, buna karşı değilim keşke bu konuda Avrupa gibi olabilsek bütün birimlerimizle.

Koskoca yazılarla hem de reklâm panosu büyüklüğünde yazılar var ya, gözüme batan o oldu. Şu kişinin merhum vb. kişileri adına TEFRİŞ edilmiştir. Ne demek bu tefriş bilen kaç kişi var etrafımızda. Ben söyleyeyim düzenlemek demektir. Benim değinmek istediğim kelime anlamını bilmememizin dışında önemli olan bu koskoca yazıları gösteriş olsun gibi yazmaları.

İstediğiniz büyüklükte yazdırın bu yazıları, kimin işine yarayacak, kaç kişi adınızı biliyor ve kaç kişinin aklında kalacak adınız. Önemli olan adınız mı? Yoksa yaptığınız yardım mı? Hastaneye gittiğinizde siz oda düzenlettiniz diye bu odayı size mi tahsis edecekler, yoksa bu düşünceyle mi yazdırıyorsunuz adınızı.

İslamiyet’te sağ elinin verdiğini sol elin görmeyecek derken, ceddimiz Osmanlı’ da yardımların sabah gün ağarmadan yapıldığını bilirken. Biz neden bu kadar aleni yapıyoruz acaba soruldu mu size. Sorulmadıysa ben soruyorum neden?

Televizyon vb. programlarda yardım yapanlar isimlerini alenen açıklıyorlar, birde imza kampanyası gibi kitapçık bastırıyorlar, isim listelerinin oluştuğu. Bu bana mı ters geliyor acaba, yoksa hepimize mi? Tefriş eden yardım sever vatandaşlar bu fikir sizin düşüncenizde yer almıyor mu acaba.

Yıllar öncesi başka bir şehirde öğrenciyim, bir gün sabah uyandığımızda okulumuzun yanındaki arsaya bir kamyon tuğla indiğini gördük, ertesi gün sabah çimento derken demir bütün inşaat malzemeleri indirildi üç beş günde. Ardından hiç kimse tarafından tanınmayan bir adam inşaatın başında ameleleri çalıştırmaya başladı. Camii inşaatı bitti ve camiinin adı mahallenin adı konuldu. Kulaktan dolma bir söz işittim sonra, yaptıran adamın adı belli bile değilmiş, inşaatın başında duran adam ise camiyi yaptıran kişinin asker arkadaşıymış. Kısacası adam koskoca bir cami yaptırıyor ve onun yaptırdığını sadece bir kişi biliyor. Allah’ım ne güzel bir zihniyet, bu adamın yattığı yerler nur olmaz mı şimdi.

Diyeceksiniz ki adını yazdıranlar nerede yatacak, neden nur olmaz mı dediniz derseniz onlara bir şey diyemem böyle bir vasfımda yok zaten, imanın ve paranın kimde olduğu belli olmaz denir ya aynen bu sözü demek istiyorum. Ama o camiyi kimin yaptığı belli değil fakat her namaz kılan, yaptırandan Allah razı olsun diyor ya bu yeter zaten.

Yazımın son kısmında, bu şekilde ismini yazdırmayan ölenleri rahmetle anıyor sağ olanlara da Allah’tan sağlık diliyorum.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
İNSANLAŞAN DÜNYA - 12 Temmuz 2019
HANGİMİZ BÖYLEYİZ - 11 Haziran 2019
GELENEKSİZ BALIKESİR - 10 Haziran 2019
İŞSİZ - 11 Mayıs 2019
23 NİSAN - 23 Nisan 2019
TEFRİŞ EDİYORUM - 10 Nisan 2019
TÜRKÇE PROJEM - 30 Mart 2019
TURKISH FOOTBALL - 23 Mart 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ