Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TATİL VE OKUMAK ÜZERİNE

Aslan Torun

Aslan Torun

Birkaç gün sonra okullar yarıyıl tatiline giriyor. Bu nedenle  okumak üzerine bir şeyler yazmak istiyorum.

Üzülerek belirtmek istiyorum ki daha önce defalarca yazdığımız ve söylediğimiz gibi maalesef okumuyoruz. Ne gazete,  ne dergi  hele hele kitap  hiç okumuyoruz. Nüfusa göre okuyan insanımız çok az. Varsa yoksa internet, telefon ve televizyon. Ülkemizde insanların kitaba ayırdığı zaman, televizyona ayırdığı zamanın çok gerisinde kaldı. Ülkemizde geçtiğimiz yıl 50 binin üzerinde yeni kitap basılmış, fakat yapılan araştırmalara göre Türkiye dünya sıralamasında kitap okuyan ülkeler arasında son sıralarda yer almaktadır. Son araştırmalara göre ülkemiz insanı  kitap okumaya günde  bir dakika ayırırken , günde altı saat televizyon seyrediyor. İngiltere ve Fransa da  insanların yüzde  21 i, Japonya nın yüzde 14 ü, İspanyanın yüzde 9 u düzenli kitap okurken, Türkiye de yalnızca on binde bir kişi  düzenli  şekilde kitap okuyor. Yine basından öğrendiğimize göre çocuklara kitap hediye edilme sıralamasında bile Türkiye 180 ülke içerisinde 140. Sırada yer alıyor. Bir başka sıralamaya göre 80 milyonluk  genç  nüfusun ağırlıklı olduğu Türkiye de kişi başına 8 kitap düşüyor. Buna karşılık TV izlemeye ortalama 6 saat, internete bağlanmaya  3 saat ayırıyoruz. ‘Türkiye nin okuma alışkanlığı’ isimli çalışmaya göre de Türkiye de ihtiyaç  maddeleri  sıralamasında kitap 235. sırada yer almaktadır.Yine yapılan başka bir  araştırmaya göre de  ülkemiz gençliği günde  yedi saat internet başında vakit geçirirken günde sadece yedi dakika,  evet yedi dakika kitap okuyormuş. Gerçekten çok acı ve düşündürücü bir durum bu.

Büyükler , anne baba evde kitap okur  çocukları da  küçük yaşta daha ilkokula giderken kitap okumaya alıştırırsa bu büyüyünce de aynen devam eder. Ama ne yazık ki günümüzde büyükler , anne baba okumuyor ki çocuklar da onlardan ,   görsün okusunlar. Gençlerle zaman zaman yaptığımız sohbetlerde  onlara neden okumadıklarını sorduğumda verdiği cevaplar işin ne kadar  ciddi ve üzücü olduğunu ortaya koymaktadır. Gençler-Biz aklımıza takılan ve cevabını aradığımız, yada bilmediğimiz bir şeyin cevabını  açıyoruz interneti orada kolayca buluyor bir yandan da eğleniyoruz onun için neden gazete kitap okuyalım ki diye ifade ediyorlar. Belki onlar da biraz kendilerine göre haklı olabilirler ama ben de her defasında onlara şunu söylüyorum:

-Bakın gençler dediğiniz doğru aradığınız her  şeyin, her sorunun cevabını internete kolayca bulabilirsiniz ama okuma kültürünü ondan alamazsınız. Sizin için çok önemli olan okuma kültürü ancak kitap okuyarak elde edilebilir. Biz bunu söylüyoruz ama  maalesef sadece lafta kalıyor.

Okumayla ilgili ufak ama güzel bir hikaye okudum, benim çok hoşuma gitti ve siz okuyucularımla paylaşmak istedim,

Bir baba kızına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için ödül vermek istemiş ve :-Kızım eğer sana verdiğim şu kitabı okur, bitirir özetini bana anlatırsan sana  20 milyon lira vereceğim demiş. B u teklif çocuğun çok hoşuna gitmiş ama kitap okumayla da pek arası yokmuş. Bu sebeple’ En iyisi ben bu kitabın özetini  kütüphaneden araştırıp bulayım, onu iyice ezberleyeyim, babam okudun mu diye sorunca da o özeti anlatırım’ diye düşünmüş. Ve çocuk gitmiş kütüphaneden  babasının okuması için verdiği kitabın özetini bulmuş. İki sayfalık bu özeti iyi bir şekilde öğrenmiş. Tabii bir hafta da babası anlamasın diye beklemiş. Bir hafta sonra ‘ Babacığım ben kitabı okudum ödülümü verir misin’ diye sormuş. Babası kızından kitapta geçen konuyu anlatmasını istemiş. Ve çocuk güzel bir şekilde anlatmış. Ardından tekrar ödülü istemiş babasından. Ama babası hiç oralı olmamış ve beklemediği bir tepki vermiş kızına.

-Sen bu kitabı okumamışsın kızım, beni kandırıyorsun, çünkü eğer okusaydın kitabın içine koyduğum  20 milyon lirayı bulurdun.Şimdi yine bir tatil dönemine giriyoruz çocuklarımız gezsinler eğlensinler dinlensinler ama  lütfen biraz daha dikkatli olalım günün büyük  bir zamanını internetin başında değil biraz da gazete, yazı ve kitap okumakla değerlendirsinler.Yarıyıl tatilinin başta öğretmen olan evlatlarıma, okula giden torunlarıma ve ülkeme tüm Milli eğitim camiasına , öğretmen ve öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TABİAT VE KIŞ - 27 Şubat 2021
HAYATTAN NE ÖĞRENDİM? - 13 Şubat 2021
YİNE ERMENİ MESELESİ - 1 Şubat 2021
MESUT ÖZİL VATANINDA - 30 Ocak 2021
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete