Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TANK PALET FABRİKASI SATIŞINA MAHKEMEDEN İPTAL KARARI!

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Tank palet fabrikası biliyorsunuz Katar’a satıldı. Kelime oyunu ile bu fabrikanın satılmadığını (!), yalnız kullanım hakkının verildiğini iddia ettiler.

Özelleştirme kapsamında birçok tesis satıldı. Bunlara kullanma hakkı verilmedi mi? Kullanamayacağı tesisi adam neden alsın? Zaten satmak demek kullanım hakkını vermek demektir.

Bizim millet öyle bir millet oldu ki! “Tank palet fabrikası satıldı” dediğinde hemen “siz kötü niyetli olduğunuz için satıldı diyorsunuz” diyorlar. “Sadece kullanma hakkı verildi” diye isyan ediyorlar. Açıklama yaptığın zamanda “demek ki anlaşmayı öyle yapmışlar” diyorlar. Bu konuyu neden yazdım. Bu tank palet fabrikasını satışını durdurmak için birileri mahkemeye vermiş. Mahkeme “millet menfaati gözetilmemiş, satışın durdurulması uygundur” diye karar vermiş.

Bu fabrika birde stratejik öneme haizdir. Stratejik öneme haiz olan yerler ve tesisler satılamaz. Bakalım mahkemenin bu kararına cumhur ittifakı nasıl bir tepki verecek?

Seydişehir Alüminyum tesisleri, bir gölet ve Antalya limanı olmak üzere bir şirkete satıldı. Gerçek değeri o zaman 52 milyon dolar olan Balıkesir SEKA da 1,1 milyon dolara satıldı! Alıcı fabrikadaki hurdaları 1,8 milyon dolara sattı. Bu iki tesisin satışını durdurmak için mahkemeye verildi. Mahkeme “millet menfaati gözetilmemiştir” diye satışı iptal etti.

Ama sıkı durun, iktidar bir kanun çıkardı. Tam olarak hatırlayamıyorum. “Satışı 3 seneyi veya 5 seneyi geçenlerin satışı iptal edilemez” şeklinde idi. Ya 3 sene ya da 5 sene ikisinden birisi. Mahkemenin iptal kararını bu kanunla bozdular. Bu iki tesis ölü fiyatına satıldı. Bakalım cumhur ittifakı bu tank-palet fabrikasının satışının iptal edilmesine nasıl bir reaksiyon gösterecek? Burada önemli olan bu fabrikanın stratejik öneme haiz olmasıdır. Seydişehir alüminyum tesisleri ile Balıkesir SEKA’nın böyle bir durumu söz konusu olmadığı için geri alınamadı. Bakalım bu fabrikanın satışının durdurulmasına ne diyecekler. O zamanki yönetim sistemi parlamenter sistem idi. Şimdiki yönetim sistemi başkanlık sistemi. Başkanlık sistemini ileri sürerek “bu satışın iptalini biz tanımıyoruz mu?” diyecekler? Çünkü çıkardıkları kanun bu fabrikanın satışının durdurulmasına uymuyor. Bunu zaman içerisinde öğreneceğiz.

Hattızatında bu tank ve palet fabrikasının satışı yapılmaması gerekirdi. Elimizde milli servetimiz diyebileceğimiz hiçbir tesisimiz kalmadı. Yakın bir zamanda köprüler, karayolları ve barajlar da satılacak. İnşallah yanılıyorumdur. Bunların stratejik öneme haiz olmasından dolayı satışa çıkaramıyorlar gibi geliyor bana. Buna çare buldukları an bunlar da satılacaktır. Hem de Araplara satılacak.

Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
27 MAYIS DARBESİ - 29 Mayıs 2020
MAÇLAR OYNANACAK - 11 Mayıs 2020
ACAYİP ŞEYLER OLUYOR - 6 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ