Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”TAHTAKUŞLAR”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Türkiye’nin  ilk  özel  köy  müzesi ünvanına sahip Tahtakuşlar ”Alibey Kudar Etnografya  Galerisi” Kudar ailesinin, müze kurucularından olan Ressam ve Heykeltıraş  Selim Turan anısına  düzenledikleri  karma  sergilere on yıl kadardır ailece katılıyoruz .

Tahtakuşlar’ı  bilmeyenler için açıklıyayım.  Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Yörük ve Türkmen boylarının medeniyetleriyle ilgili  kültürel eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Burhaniye açıklarında balıkçı ağlarına takılıp ölen  dünyanın en büyük deniz kaplumbağası da bu  galeride sergileniyor.

Unesco tarafından destek ödülü almış yurtdışından farklı  ödüller  kazanmış müzeyle   (yasal adıyla galeri) Tahtakuşlar’ın adını dünyaya duyuran  asil  kurucu  Alibey Kudar  Şubat ayında vefat etti. (Allah rahmet eylesin) Çok güzel işlere imzasını attı,  fakat ben kendisini evliliklerinin  50. yıldönümü nedeniyle  eşi Esma Kudar’ın büst’ünü bahçelerine yaptırmış olmasıyla  biraz daha  fazla  anımsarım! Dünya’ya  bir eser bırakıp göçüp gidenlere ne mutlu   Kudar ailesi ve tüm sevenlerine  başsağlığı diliyorum.

(Yolunuz düşerse , Balıkesir’den  körfeze gidiş  yönünde Güre sonrasındaki ilk  kavşaktan  sağa dönüyorsunuz  tabelasını görüceksiniz)

Bu yıl  28. düzenlenen  uluslararası  karma sergide   120 sanatçının eseri vardı! Böylesi bir katılımla  yapılan sergi organizesi de koordinesi de  kolay bir şey değildir!  Uzun yıllardır bu görevi üstlenen  ressam , eğitmen ve  küratör (sergi düzenleyen)   3. kuşak  torun   Esma  Kudar’ı   sanata  ve sanatçıya verdiği  destek için Kudar  ailesinin  tüm üyelerini  vefa ve emeklerinden dolayı  yürekten kutluyorum.

Esma,  kızımız Elif’in sergi sırasında çalışmasının başında durup ilgilenenlere  tek tek  eserini tanıtmasından  etkilenmiş, bunu anlatırken ”Ben sizin aranızda büyüdüm  Nigar hanım,  o da bizim aramızda burada büyüyecek” demişti.

Umarım  ve  çok isterim öyle olur Esma Kudar.

Sanat  yada spor ile ilgilenen  büyükler  elzem olmayan durumlara ( dostlar hariç) nasıl vakit ayıramıyorsa!  Bu aktivitelerle  ilgilenen bir  çoçuğun  yaşamı  nasıl  biçimlenir  düşünün…

Sanatsal  faaliyetlere  içerden   baktık şuan  bir de dışardan  bakmak gerekiyor!

Demokrat gazetesi  yazar ailemizden sevgili hocam İsmail Sarı köşe yazısında ”Sık sık sanat etkinlikleri yapılıyor sonuç sıfır yada sıfıra yakın …  Buna halkı dahil etmezseniz kendiniz çalar kendiniz oynarsınız ” şeklinde  haklı  bir yazı yazmış.

Sanat  yapan hiç kimse kendi çalıp kendi oynamak istemez  İsmail hocam bundan emin olun  ! Sanat’ı önce kendin için yaparsın  ancak !  bunu paylaştığında   anlamını  bulur…                         Şartlar gereği  camia içinde gidip geliniyor  malesef   hep birlikte el ele vererek  bir çözüm bulacağız!  Yapıcı eleştirinizle   konuya  farkındalık  yarattığınız için  ayrıca  teşekkür  ederim.

Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ