Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TAHA ve EVCİL HAYVANI “Guinea pig”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Taha, gazetemizde çalışan muhabirimiz Gül Çetinbağ Kanber ile Yazı İşleri Müdürümüz Soner Kanber’in oğlu. Geçtiğimiz günlerde Taha gazeteye gelmişti. 3.sınıf öğrencisi Taha o gün matematik çalışıyordu. Test Kitabın da, yapamadığı zor bir soru denk gelince o soruyu bana sordu. Ben de, Taha bana zor soru sorma kolay soru sor deyince, şöyle dedi:
-Hayvanları sever misin?
-Evet, hayvanları severim ve hayvanları sevmeyenin insanları da sevmediğini düşünürüm dedim.Daha sonra ben de, “Taha’ya senin evde beslediğin evcil bir hayvan var mı?” Diye sordum. O da, “evet var hadi bil bakalım hangi hayvan? “dedi. Başladım saymaya. Kedi, köpek, balık, tavşan, hamster, kuş, kaplumbağa aklıma ne geldi ise sıraladım. “Bunlardan hangisi?” dedim. “Hiç biri değil.” dedi. “Taha başka ne beslenir ki evde?” dedim. O zaman Taha da, “En iyisi beslediğim hayvan hakkında ben sana bilgi vereyim.” Dedi.


TAHA’NIN VERDİĞİ BİLGİLER
Benim beslediğim hayvan; duygusal, kuş gibi ses çıkarıyor, ara sıra zıplıyor, birlikte TV seyrediyoruz, yemek yemesini çok seviyor, acıktığını sesi ile belli ediyor, ısırmıyor, uzun süre yaşıyor (8-12 yıl), elma yer, havuç yer. Anlattıkça anlattı.
Bunları dinlerken yine aklıma bir sürü hayvan isimleri geldi onları söyledim ama hiçbiri değildi.
NEYDİ BU HAYVANIN ADI?
Taha’nın evcil hayvanın adı, “Guinea pig” idi. Bu hayvan ismini, ilk defa duydum ve çok şaşırdım. Bu hayvan, en iyi evcil hayvanlardan biri. Isırmıyor, kedi ve köpeğe göre bakım ihtiyacı daha az, kafes içinde olsa da kafesi kemirmiyor, kafesten kaçmak istemiyor, tek beklenti sevgi ve yiyecek.
NE YER?
Ispanak, taze fasulye, marul, brokoli, bamya, salatalık, kereviz, kabak, çilek, portakal, üzüm, erik, muz, şeftali. Kısacası bunlar pazara gittiğinizde bulabileceğiniz şeyler.
Evet, Taha öğrenmenin yaşı yok. Senin sayende bu yaşımda, Guinea pig’i de öğrendim. Teşekkür ederim.

//////

“Yaşadığımız şehri tanıyalım.”
KARESİ KAZASI

Osmanlı zamanında askeri iaşenin sağlanmasında Karesi kazası önde gelen yerlerdendi. Erzak, yem ve yakacak miktarının bir kısmı Balıkesir ve civarından karşılanırdı. Örneğin; 1799 Mısır seferinde ekonomik ve askeri açıdan en çok katkı yapan bölgelerin başında Balıkesir gelmekteydi. Kayıtlara göre bu seferde Balıkesir şehrinden 900 kile (1 kile=24215kg) buğday ve 2200 kile arpa gönderilmişti. Daha sonra Balıkesir kazasından 4500 kile arpa ve 40 bin kantar peksimet istenmişti. 1799 Mısır seferine Balıkesir kazası toplanan toplam buğdayın %10’unu göndermişti. Bu seferde ayrıca Balıkesir kazasından 550 koyun da istenmişti. Ayrıca 1800 yılında Yafa’ya gönderilmek üzere 70 deve istendiği görülmektedir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ