Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SUSURLUK NE OLACAK? “Susurluk Halkı Endişeli”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Susurluk, İzmir-İstanbul yolu üzerinde bulunan önemli ilçelerden biri idi. Yeni otoban yapılınca bu önem ortadan kalktı ve Susurluk halkını ciddi bir endişe sardı. Susurluk da yer alan dinlenme tesisleri de eski önemini yitirdi ve tek tek kapanmaya başladı.

TOST ve AYRAN

Susurluk da mola veren herkes meşhur Susurluk tost ve ayranı muhakkak deniyordu. Otoban açılınca bu yolu kullanan yolcu sayısı umulanın da ötesinde büyük bir düşüş yaşadı ve Susurluk ekonomisi krize girdi.  İlçe de,10’dan fazla dinlenme tesislerinde işçi çıkışları başlarken, English Home, Exuma, Network, Desa Mağazaları ve Yıldız Tesisleri’ ardından Kiğılı Mağazaları da kapanış kararı aldı.

Susurluklular ilçenin yaşadığı ekonomik krizin aşılabilmesi için an azından yöre halkına ve şu anda mevcut olan dinlenme tesislerine yeni otoban da yer verilmesini istiyorlar.

İlk anlarda Susurluk halkı otobandan bu kadar etkileneceklerini tahmin edemedi. Yolculuk yapanların alışkanlıklarını kolay kolay terk etmeyeceklerini ve muhakkak Susurluk da mola vereceklerini düşünüyorlardı. Susurluk yol tesisi ve hizmeti açısından önemli bir yere sahip, fakat otoban şu anda işleri gerçekten olumsuz etkilemiş durumda.

Ayrıca; Balıkesir il merkezine yeni  AVM’lerin açılması Susurluk Outlete gidişleri engelledi. Bu da yine Susurluk ekonomisini olumsuz yönde etkiledi.

Yıllar önce, Yeni İzmir yolu yapılınca Bigadiç ve Sındırgı birden önemsiz iki ilçe haline gelivermişti, işte şimdi de Susurluk bu durumla karşı karşıya kaldı.

Umarım yetkililer buna bir çare bulur.

/////

FAKİR
“Yardım Yapacağız Diye
Fakiri Teşhir Etmeyelim”

Çoğu zaman yardıma muhtaç kişiler toplanır ve onlara yapılan yardımlarla birlikte fotoğraflar çekilir, basına dağıtılır. Kimi zaman da bu “gösteri” basının önünde gerçekleşir. Bu durum bence doğru değil. Yardım yapılsın buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Yardımın yapıldığı basına duyurulsun ancak; isim, yer, zaman belirtilmesin.
Örneğin; XXX Firmamız 2019 da 100 öğrenciye veya ilesine gıda ve yiyecek yardımı yapmıştır şeklinde bir basın açıklaması yeterli olmalıdır.
SOSYAL YARDIM
En iyi sosyal yardım muhtarlar aracılığı ile yapılır. Muhtar mahallesinde yaşayanların durumlarını bilir. Bu yüzden muhtarlara güvenip onlarla birlikte bu yardım işlerini götürmek gerek. İhtiyacını olana yardım yapılırken onurunu da zedelememek gerekir. İnsanların yoksulluğunu teşhir etmek iyi bir şey değil. Sağ elin verdiğini sol el duymayacaksa yardım konusun da çok dikkat etmek gerekir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ