Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SOSYAL MESAFE ve CEZA UYGULAMASI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

1-2-3-4  kaç metre olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü sosyal mesafenin 1.5-2 metre olmasının yeterli olduğu söylüyor. Çinliler ise 4 metre olmalı diyor. Ülkemizde ki bazı bilim adamlarına göre de bu mesafe 4 metre olmalı. Böyle olunca da hem kendimizi hem de karşımızdakini korumuş oluyoruz.

Bizim ülke insanın bir sorunu var. Genellikle şöyle der yasaklar delinmek içindir. 4 metre dendi ya kesinlikle uymaz. O kadar da ne imiş bu? Der ve sosyal mesafeyi kısaltır. Bu yüzden sosyal mesafenin en az 1 metre olması ve buna kesinlikle uyulması isteniyor.

ÇARŞIDA PAZARDA 1 METRE SOSYAL MESAFE VAR MI?

Üzülerek söylüyorum ki, çarşıda pazarda sosyal mesafe yok. Polisimiz en azından göz önünde bulunan kalabalık yerlerde önce sosyal mesafe kontrolü ve uyarısı yaparak daha sonra 1000 TL. ceza keserse çok iyi olacak.

En azından caydırıcı olur. Bu konu da bir çalışma yapmak gerekiyor. Halkın bilinçlenmesi gerçekten çok önemli  ve ayrıca; sosyal mesafe uygulaması Aralık 2020’ye kadar sürdürülmelidir.

/////

ÇARŞI-PAZAR KORONA

Pazartesi günü çarşıyı şöyle bir gezdim. Çarşıda korona morona yok sanki. Her taraf açık. Millet dükkanlarının önüne oturmuş, muhabbet gırla. Kim düşündü ise iyi yapmış ve caddelerin trafiğe kapatılması iyi olmuş. Birde trafik olsa tam bir curcuna. Ne var bu çarşı da bilmem. Bir işin varsa hemen gör git. Kendini izole etmeye devam et. Ön dikkat çeken ise banka kuyrukları. Bankaların tüm işlemleri internet üzerinden yapılıyor. Bankaya gitmek gerek yok. Yine de gidilmesi gerekiyorsa çok dikkat etmek gerekir.

Çarşı, Çardaklı, Deve Loncası, TTM gibi yerler maalesef insan kalabalığı. Böyle olunca da virüsün yayılması nasıl önlenir? Bilmem.

Diğer bir sıkıntı da Pazar yerleri. Belediyeler bu konuda çok dikkatli, esnaf çok dikkatli olsa da alışverişe gelenler sosyal mesafeyi umursamıyorlar. Pazarın içinde dikkat edilse bile etrafında ekmek satanların önleri kalabalık. Bunlar da Pazar içine alınsın ve kontrolleri sağlansın. Pazar etrafında seyyar satıcı olmasın.

Pazar yerinde maske dağıtılması, dezenfektan verilmesi iyi bir uygulama. Vatandaşlarda dikkat ederse pek sorun olmayacak gibi duruyor.

/////

Gölge İnsanlar

Bir görünüp bir kaybolan insanlarla ilgili ürkütücü olaylar yaşadığını iddia edenler, genellikle ya uzun süre uykusuz kalmış ya da uyku felcine uğramış insanlardan oluşuyor. Yüzyıllar boyunca, gecenin bir yarısı uyanıp karanlık bir figürün üzerlerine çullandığı ya da odanın bir köşesinden kendilerine baktığını gördüklerine yemin eden insanların hikayeleri kulaktan kulağa yayıldı…

Ancak Fukuoka, Japonya‘da yaşanan bir olayda, yalnız yaşayan bir adam evde eşyaları hareket ettiren ve yemek çalan başka bir şeyi varlığından şüphelenmeye başladı. Eve yerleştirdiği güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntülerde, mutfak dolabının içinden çıkan yaşlı bir kadın görülüyordu… Tatsuko Horikawa (58) adındaki bu evsiz kadın, yaklaşık bir yıldır adamın evinde yaşadığını ve dolapların içine saklandığını itiraf etti.

Elbette bu hikaye ‘gölge insanlar’ın varlığını kanıtlamıyor; ancak birinin sizi izlediği hissine kapılacak olursanız iki kez düşünmenizi sağlayacağı kesin.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
BALKES YOK EDİLMEMELİ - 8 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ