Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE 1 NUMARA HEDEFİ KOYDU

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE  1 NUMARA HEDEFİ KOYDU

AYTIEYLÜL BELEDİYE BAŞKANI HASAN AVCI’DAN DOBRA DOBRA..

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE 1 NUMARA HEDEFİ KOYDU

ALTIEYLÜLDE HER MAHALLEYE 1 KONAK YAPACAK

****Altıeylül Belediyesi çalışmalarını, projelerini ve seçim çalışmalarını anlatan Başkan Hasan Avcı, seçim çalışmalarında yapamayacaklarının sözünü vermediğini söyledi.

 

Altıeylül Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkanı Hasan Avcı, Altıeylül TV’ye konuk oldu. Programda soruları yanıtlayan Başkan Avcı, belediye çalışmalarından, seçim çalışmalarına kadar merak edilen tüm sorulara yanıt verdi. Konuşmasına 28 Şubat’ın yıldönümünü hatırlatarak başlayan Başkan Avcı, süreç sonrasında yaşanan sıkıntıları anlattı. Türkiye’nin o günlere geri dönmeyeceğini belirten Avcı, demokrasinin önemine değindi.

“LİDERLER TAŞIN ALTINA VÜCUTLARINI KOYDULAR”

Cumhur İttifakı’ndan bahseden Avcı, “Cumhur İttifakı ilk olarak 24 Haziran seçimlerinden önce ilan edildi. Eskiden seçimler oluyordu, seçimlerden sonra partiler baskıyla koalisyonlara yönlendiriliyordu. Şimdi seçimlerden önce kimin ne koalisyonu yapacağı belli ve buna göre de yoluna devam ediyor. Bunun diğer örneğini de 31 Mart’ta belediye seçimlerinde göreceğiz. Gerçekten Milletine ve devletine dört dörtlük bağlı, milleri ve devletini seven iki lider bu konuda taşın altına ellerini değil, vücutlarını koydular. Dediler ki ‘Milletin beka sorunu varsa, devletimizin gelecek sorunu varsa, vatanın bölünmez bütünlüğü söz konusu ise biz makam, mevki peşinde değiliz, biz burada ortaklık değil kardeşlik hukuku ile bu yüke omuz veririz dediler ve yola çıktılar. 24 Haziran’da da milletimiz Cumhur İttifakı’na güvenini verdi. Şimdi 31 Mart var. 31 Mart’ta da biz AK Parti’nin olduğu kadar MHP’nin de adayıyız. Son 2-3 gündür meclis üyelerimiz ile beraber sahaya indik. Sahada AK Partili meclis üyelerimiz kadar MHP’li meclis üyelerinden tutunda, ilçe teşkilatlarına kadar, gerçekten güzel bir ahenk ve birliktelikle çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnanıyoruz ki 1 Nisan’dan sonra da bu ahenk ve çalışma ile şehrimize çok daha güzel hizmetleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“MİLLETİMİZİN DESTEĞİNE İNANIYORUZ”

Seçimlerin genel seçim gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Başkan Avcı, şöyle konuştu:

“Bu bir yerel seçim, genel seçim gibi algılayarak Cumhurbaşkanımıza ve devletimize zarar addetmek isteyenler var. Biz bir kere 31 Mart’ta da Cumhurbaşkanımıza, mazlumların umudu, milletin umudu, garip gurabanın temsilcisi olan Cumhurbaşkanımıza bu milletin destek vereceğini. Milletin beka sorunu olduğu zaman koltuk bizim için hiçbir şeydir diyen bilge lider Devlet Bahçeli’ye destek vereceğine inanıyoruz.  Burada adaylar da önemli. Bu bir genel seçim değildir. Yeni genel seçim 24 Haziran 2023 yılında yapılacaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha güzel ve farklı bir ortamda yapılacaktır. İnşallah yerel seçimde de genel seçimin başarısını sürdüreceğimize inanıyoruz.”

“ALTIEYLÜL’DE İYİ BİR LİSTE OLUŞTURDUK”

Seçimlere AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin tek listeden gireceğini söyleyen Avcı, “Meclis üyeleri listesini yaparken çok zorlandık. Bazı arkadaşlarımızı yazdık, o arkadaşlarımız silinmek zorunda kaldı. Gönül isterdi ki hepsini değerlendirelim, ama genel merkezimizin kriterleri var. Bir de ittifak söz konusu olunca mecburen bazı adımlar atmak gerekiyor. Gerçekten hem AK Parti ve MHP’de 31 kişilik iki liste çıkarılabilecek kadar kalitede arkadaşlarımız var. Önceleri beraber liste yapılması konusunda bilgi olmadığı için çalışmalarımızı ayrı listelere göre yapmıştık. Daha sonra işin şekli değişti ve beraber liste yapılması kararlaştırıldı. Bu doğru ve iyi bir yaklaşım oldu. İki ayrı liste olmuş olsaydı mecliste bir parti, başkanlıkta bir partiye gibi sakıncalar çıkabilirdi. Şimdi zaten ittifak içindeyiz, beraber giriyoruz. Ben Altıeylül’de iyi bir meclis listesi oluşturduğumuza inanıyorum” şeklinde konuştu.

“YAPAMAYACAĞIM SÖZÜ VERMEMEYE GAYRET EDİYORUM”

Seçim çalışmalarında yapamayacağı sözleri vermemeye gayret ettiğini söyleyen Avcı, Resulullah Efendimizin ‘Mümin sözünün eridir’ sözünü hatırlattı. Söz verildiği zaman yerine getirmeleri gerektiğini belirten Avcı, “Her şeye tamam dediğimiz zaman, yapamadığımız da yarın gidip vatandaşımıza mahcup oluyoruz. İhtiyaç ve sorunlar hiçbir zaman bitmez. Birisini bitirdiğimiz zaman başka bir ihtiyaç ya da sorun çıkar. Biz bunları çöze çöze yolumuza devam etmek istiyoruz. Ama bunu yaparken de hamasi siyaset yaparak, her şeye tamam diyerek, olmazları da milletimize tamam diyerek yanıltmayacağız. Cumhurbaşkanımızın da bu konuda çok güzel bir öğüdü var. ‘Biz milletimizi hiçbir zaman yanıltmayacağız’ diyor. Bende bugüne kadar hep söylüyorum. Kapalı kapılar ardında konuşulacak her şeyi milletimizin gözü önünde konuşuyoruz. Milletimizden gizli hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu.

“SEÇİM İÇİN KENDİ BÜTÇEMİ OLUŞTURDUM”

Hamasi siyaset yapmaktan uzak durmaya çalışıyorum. Belediye işleri olduğu zaman elbette belediye imkânları kullanılacak. Ama biz kendi işlerimize girdiği zaman bunu ayırt etmeye gayret ediyoruz. Hazreti Ömer Efendimizden örnek veriyorum. Hazreti Ömer Efendimizi örnek almak bizim haddimize ama onu örnek göstererek böyle yaşıyoruz demek haddimize değil. Biz en azından o konuda gayret etmeye çalışıyoruz. Seçim çalışmalarıyla ilgili bir bütçe oluşturdum, önümüzdeki süreçte de meclis üyelerimizle birlikte taşın altına elimize koyarak bir bütçe oluşturacağız. Bu bütçeyle seçim sürecinde yaptığımız harcamalarını karşılayacağız. Seçim sürecinde kullanılan araçlar var. O araçların mazotundan, giydirilmesine, yaptırdığımız promosyonlardan her şeye kadar belediye imkânlarını kullanmadan kendi bütçemizle hareket ediyoruz. Bugüne kadar 65 bin liraya yakın bir para harcaması yapmışız. Bu süreçte harcamalar devam edecek. Seçim sürecinde saçarak harcamak bize göre değil. Sadece projelerimiz var. Mevcut belediye başkanı olduğumuz için projeleri burada yapıyoruz. Onlarda zaten belediye için yapılan şeyler. Vatandaşın hakkını çarçur etmemek için gayret sarf ettik, bundan sonrada gayret edeceğiz” dedi.

DAMLARI KÖYÜN DIŞINA ÇIKARMA PROJESİ

Konuşmasında son Ankara temasları hakkında da bilgiler veren Başkan Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle çiftçimizin sütünden, yeminden, hayvanından sıkıntılarını bize aktarmışlardı. Bununla ilgili belediye olarak bir dosya hazırladık ve Tarım Bakanımızdan randevu istedik. Bakan yardımcımız bizimle ilgilendi. Devletimizin yaptığı destekleri ve bugünden sonra yapması gerekenleri anlattı. Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızda içimizden geçtiğimiz sürecin farkında. Devletimiz bir mücadelenin içeresinde. Sütle ilgili, yemle ilgili bazı desteklerden bahsetti. Burada belediye açısından en önem verdiğimiz hadise şu oldu. Kırsal mahallelerimizi, merkez mahallelerimiz standartlarına yükseltmek için bu yola çıkmıştık. Kırsal mahallelerdeki özellikle hayvancılık işini, mahalle dışına çıkartmamız lazım. Bunun için önce biz bir proje yapıp vatandaşa sunmamız lazım. Vatandaş bunu kabul ederse bizde belediye olarak bu yükün altına gireceğiz. Bu ilerisi için olması gereken bir şey. Bunu yaptığımızda proje ve her şeyini hazırlayacağız. Bunu yapabilmek için yer lazım. Mera alanlarının yüzde 10’luk kısmını organize hayvancılık için bize verilmesini istedik. Bakan yardımcımız bize bununla ilgili sonuna kadar destek verdiler. Çiftçi sıkıntılarını gidermek için yoğun çalışmalar yaptıklarını aktardılar”.

HER MAHALLEYE MAHALLE KONAĞI GELİYOR

Altıeylül için proje hazırlıklarının tamamlandığını ancak Büyükşehir belediye Başkan adayı Yücel Yılmaz’ın proje tanıtım toplantısından sonra tanıtım yapmayı planladıklarını aktaran Avcı, “Her mahallemizin faydalanabileceği bir yere mahalle konağı yapıyoruz. Yerlerini tek tek belirledik. Bu mahalle konaklarında vatandaşımızın çay kahve içip vakit geçirebileceği kafeteryası, berber-kuaför hizmetleri ve gençlerimize yönelik kültürel faaliyetler mutlaka olacak. Çocuklarımız için her mahallemizin yaralanabileceği, Cumhurbaşkanımızın Millet Kıraathaneleri olarak adlandırdığı tesisleri kazandıracağız. Kırsalda da mevcut okulların devir işlemleri hemen hemen tamamlandı. Mevcut okulların uygun olanlarını yenileyeceğiz, oraları mahalle konağı olarak kullanacağız. Okul olmayan yerlerde de vatandaşlarımızın taleplerine göre konaklar yapacağız. Merkez mahallelerin bazılarına da yüzme havuzlu tesisler yapacağız. Buralarda spor salonları olacak. İçerisinde kafeterya ve restoranı olacak. Büyük parklar yapacağız. Bu büyük parklarda insanlarımızın nefes alabileceğimiz yerler yapacağız. Hepsinin yerleri belli. Kültür binası ve ALGEM inşaatı devam ediyor” diye konuştu.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE 1 NUMARA HEDEFİ

Plevne Pazar Yeri inşaatı hakkında da bilgiler veren Avcı, Pazaryerinde müteahhidin inşaatı bıraktığını ve burayı tamamlamak için Büyükşehir Belediyesi ile protokol yaptıklarını açıkladı. Önümüzdeki süreçte burasının tamamlanacağını ve oraya gıda çarşısı gibi 7 gün hizmet veren bir yer yapmak istediklerini belirtti.

Altıeylül Belediyesi olarak sosyal belediyecilik açısından sadece Balıkesir’in değil Türkiye’nin bir numarası olmak istediklerini söyleyen Başkan Avcı, “Derdi olan kim varsa benim belediyem var anlayışına kavuşsun istiyoruz. Bazı zihniyetler, karalama yapmak isteyenler var ama biz inandığımız yoldan ve davadan milim sapmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

 “ADAY OLMAK İÇİN ARAYA KİMSEYİ KOYMADIM”

Belediye başkan adayı olmak için kimseden destek istemediğini ve kimseyi araya koymadığını açıklayan Avcı, “Bir Allah’ın kulu belediye başkanlığı adaylığı için araya birilerini sokup rica ettiğimi ispatlasın yarın bu işi bırakıp istifa edeceğim. Bu kadar net. Biz dava olarak bakıyoruz bu işe. Makam mevki ile işimiz yok. Burada biz inandığımız şeyin peşinde koşturmaya çalışıyoruz. 1 yıldır hizmet etmeye çalışıyorum ve iyi niyetle devam ediyorum. Yaptığımız yanlışlardan ders alarak yolumuza devam edeceğiz. Dün nasılsam yarında aynı devam edeceğiz. İşini yapmaya çalışan gazetelere destek vermeye devam edeceğiz. Niyetler halisane olursa çözemeyeceğimiz, yapamayacağımız hiçbir şey yok. Kimse kötü niyetin karşısında boyun bükeceğimizi zannetmesin. Bu arkadaşlar bizi desteklesinler diye para verip millet hakkını gasp mı edelim? Belediyecilikte ihtiyacı olmayan yere 1 lira harcadığınız da ihtiyacı olan yerden kısıyorsunuz” şeklinde konuştu.

SOSYAL YARDIMLAR ARTARAK DEVAM EDİYOR

Altıeylül Belediyesi olarak sosyal yardımlara devam ettiklerini aktaran Başkan Avcı, yardımları şöyle sıraladı:

“ALGEM’den 2015 yılında gıda yardımı yapılan aile sayısı 1708’miş. 2016’da 3592’miş, 2017’de 5478 olmuş, 2018’de 9640 olmuş. Garip gurabaya sahip çıkmak değil de nedir bu? Kıyafet yardımı. Sıfır kıyafet yardımı 2017 276 kişiye, 2018’de 4 bin 730 kişiye. Ev eşyası yardımları, kırtasiye, okul eşyası yardımları, dağıtılan kitap sayısı 2016’da 5 bin, 2017’de 10 bin, 2018’de ise 12 bin. Çölyaklı vatandaşlarımıza bile 2018 yılında glütensiz gıda yarımına başlamışız. Yakacak yardımları yapıyoruz. 64 ton odun, 130 ton kömür yardımı yapmışız. Yine berber hizmetlerimiz var gariban vatandaşlarımız için. Meslek edindirme kurslarında sertifika alan kişi bini geçmiş. Evde iftar hizmeti 2015 yılında 5 bin kişi. 2016 4550 kişi, 2017’de 7 bin kişi,  2018’de ise 11 bin 820 kişi. 200 çocuğumuza sinema bileti vermişiz. Bunların reklamını yapmıyoruz. Önümüzdeki süreçte devam edersek sosyal belediyeciliği farklı noktalara taşıyacağız.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ