Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SONBAHAR’IN SİYASET GÜNDEMİ

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Ortada ulusal güvenliğimizin bir numaralı sonu var.

Mesele öylesine önemli ki, bütün dünya ayağa kalkmış,durumda.

Tehditler ve yalanlar birbirini takip ediyor.

Şehitler vermeyi göze almışız. Askeri operasyonun maddi ve manevi maliyetine razı olmuşuz. Ekonomik yaptırım tehditlerini elimizin tersiyle itmişiz. İşte onun için son günlerde eşine az rastlanılan bir askeri başarı elde edince, Türkiye’yi kuşatan ve Amerika’nın eli ayağı birbirine dolanmıştır ki Trump kabineyi Ankara’ya göndermiştir. Herkes Türkiye’nin sahada olmasa da masada pes ettirebileceğini düşünmüştür. Onun için, askeri operasyon 120 saat içinde sınırımızın temizleneceğine dair bir anlaşma elde edilmiştir. Böylece ekonomik yaptırım iptal ettirilerek uluslararası kamuoyu çökertilmiştir.

Şayet 120 saat içinde beklentilerimiz yerine gelmezse durduğumuz operasyonlara yeniden başlayacağımız ifade edilmiştir. Yani anlaşmaya uymayacak olurlarsa operasyona beş gün sonra tekrar başlatılır ve çok daha uygun bir zeminde askeri gücümüzü tekrar kullanacağımız ifade edilmiştir. Yani askeri güç, kör bir şiddetten ibaret değildir.

Anlaşma çıkmazsa Türkiye’nin oldu bittilere teslim olmayacağını görür ve prestijlerini kurtarmak için masaya gelirler. Zaten diplomasi bunun için vardır. İşte diplomatik zaferde buna denir. Türkiye bu diplomatik zaferle kritik bir dönemeci başarıya dönüşmüştür. Şimdi Rusya ile anlaşma süresi de dolmuş durumda. Antlaşmaya göre Rusya Türkiye’nin 30 küsur km.’ye kadar temizlenmesi için bütün imkanlarını kullanacağını ifade etmiştir.  Süre dolduğuna göre şimdi Rusya’nın sözünde durup durmayacağını göreceğiz.

Yani ister Rusya, isterse Amerika gereğini yapmaması halinde Türk ordusu arzu edilen hedefe ulaşmak için tek başına yapma gücüne sahip olduğu bilinmelidir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ