Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SİYASETÇİ APTALI SEVER…!

admin

admin

Başlık biraz ağır kaçmış olabilir. Ama gerçek bu. Türk siyasetinde gözlemlerim bu şekilde.

Hiç kimse “bizim partide gençler var” demesin Yada “biz de hep yüksek tahsilli, dalında uzaman, kariyerli insanlar var” demesin. Hepsini biliyorum.
Esas soruyu bir kez daha soralım: Siyasette neden okumuşlara, dalında uzman kişilere yer verilmez? Cevap çok basit. Çünkü kendi koltuklarında gözleri olduğunu düşünürler de ondan. Öyle ya kendinden daha üst düzey biri partide görev alırsa gün gelir yerini terk etmek zorunda kalabilir.  Çünkü yeni olan onun için büyük risktir.
Bakıyorum partilerin yönetim kurullarına. Ağırlık ortaokul, lise mezunu. Yani en risksiz gurup. “Gel” dersin gelir, “git” dersin gider. Yeri gelir rahatça kapının önüne koyarsın. Çünkü zaten o da oraya hak etmeden geldiği için hiç itirazı olmaz.
Siyasetçilerin aptalı sevdiği gerçektir, ama bir de  zengin, aptal ve de kültürsüz olursa değme gitsin keyfine.
Adam mahalle başkanı olmuş, yaş yetmiş. Yürümekten aciz! Teşkilatçılık sıfır. İnsanla temas hak getire. Ama ne hikmetse koltukta oturmaya devam eder. Sözüm ona  ahde vefaymış. Hadi oradan. Siz onu külahıma anlatın. Hadi diyelim parti yetkilileri bunları bir türlü gözden çıkaramaz çeşitli sebeplerden, iyide kendileri niye tamam artık benden bu kadar yerime gençler gelsin demez. Demez çünkü önce çocuklarını işe sokmuştur, sıra da  gelinler, torunlar vardır da ondan.
Bir de zenginler vardır. Onlar partiler de görev almak için özel bir çaba göstermeleri gerekmez. Yaparsın seçim üstü partiye yüklü bir bağış. Artık kapılar sonuna kadar açılmıştır onlara. Karşılığını seçimler kazanılır kazanılmaz almaya başlarlar gelsin ihaleler, gitsin karşılıksız hibe krediler.
Hiç ayrım yapmıyorum şu an aktif siyasette faaliyet gösteren bütün partiler için geçerlidir bu söylediklerim.
Bütün mesele koltuğa oturmaktır. Bir şekilde koltuğu kapmışsan artık ölene kadar oradasın.
Çağımız teknoloji çağı. İddia ediyorum yaşı 60’ın üzerindeki çoğu siyasetçi yabacı dil bilmez, bilgisayar kullanamaz, teknolojiden bi haberdir. Tek bilebildiği telefonda selfie (özçekim) paylaşımıdır. Bu siyaset dinozorlarının en büyük özellikleri gençleri sevmemeleridir. Kesinlikle gençlerden çok korkarlar. Çünkü gençlerin kafası çalıyordur, onların yanlışlarını görecektir.
Partileri aile şirketi gibi yönetirler. Kadroları eş-dost-akrabayı talükat ile doldururlar  Yeter ki dışarıdan biri araya girmesin. Seçim dönemlerinde yapılanlar tam bir tiyatrodur. Bakarsın parti de herkese yer var. O imajı özellikle verirler. Çünkü koşturacak köle lazım.
Görünüşte her partinin gençlik kolları vardır. Ancak gir içine hepsi parti yöneticilerinin çocukları yada birinci derce yakınlarıdır. Ne olur ne olmaz yarın bir şekilde koltuğu kaybederseler geriden gelen aileden biri olsun. İşi garantiye almak lazım.
Kılıf hazırdır. Dava… Hangi dava? Cukka davası, Koltuk davası..
Özellikle belirtmek isterim. Burada tam da bir genelleme yapmak istemem. İnanıyorum Türkiye’nin bütün illerinde durum böyle değildir. Mutlaka partisini kendi çıkarlarının üstünde görenler vardır. Ama ne yazık ki  bu sayı çok azınlıktadır. En azından bizim şehrimiz için geçerli değildir.
Evet; siz siyasetçiler sözüm size. Siz en güzel duyguların istismarcılarısınız. Ama şunu unutmayın. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmamış. Size de kalmayacak.!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ