Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“SİYASET SİYASETÇİLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR”

“SİYASET SİYASETÇİLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR”

İYİ Parti Karesi İlçe Başkanı Av. SemihTunçlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tunçlu, “İyi Parti’nin milletin en zor ve ümitsiz olduğu günlerde her türlü kişisel hesapları bir kenara bırakıp milletin hizmetine koşma iyiliğini ve cesaretini gösteren fedakar insanların hareketidir” dedi.
Semih Tunçlu, partililer ile birlikte yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Bizler demokrasiden, demokratik siyasetten sapmadan Türkiye’nin önünü açmaya azimli ve kararlıyız. Türk Milletinin siyasi bunalımlarını aşma tecrübesi vardır. İyi Parti Türk siyasetinin uzun zamandır hissettiği merkez parti eksikliğini hem de girdiği ilk seçimde gidermiştir. AKP iktidarı acınacak haldedir. Bunların darbe çığırtkanlıklarından başka malzemeleri kalmamıştır. Yirmi sene iktidar olup kırk yıl öncesini kötülemekten medet uman AKP gidicidir. Siyaset siyasetçiler tarafından yapılmalıdır diyoruz. Bildiriyi hazırlayanlara şunu söyledik; Memleket ile ilgili bilgi ve görüşleri elbette STK’lar ve siyasi partiler içerisinde kamuoyu ile paylaşabiliriz. Muhalefet partileri beğenilmiyor ise siyasi parti kurarsınız. Onun üzerinden yürüyebilirsiniz. Partiniz demokrasinin yanında vesayet vb. odakların net bir şekilde karşısındadır. Bunların devr-i iktidarlarında, ülkede düşünmek yasak, konuşmak yasak, yazmak yasak. Bunu üzülerek görüyor ve yaşıyoruz. Malum bildiri zamanlaması itibariyle de yanlıştır. İktidar partisi ve mensuplarının üzerinde tepindikleri bir fırsat, bir durum kazandırmıştır. Gece yarıları yapılan silahlı, bürokrasi mensubu kişilerin açıklamaları demokrasinin kesintisine sebep olan muhtıraları, darbeleri hatırlatır. O nedenle mağduriyetlerden nemalanan bu iktidara bir yeni fırsat, bir tepinme imkanı daha yaratmıştır. İyi Parti Türkiye’mizin, demokrasimizin yanında, vesayet ve diğer odakların net biçimde karşısındadır. İyi Parti olarak kuruluşumuzdan itibaren son derede millet odaklı, milletin problemleri, dertleri odaklı, suni gündemlerden uzak, kutuplaşmanın dışında bir muhalefet sistemini Türkiye’ye getirmiştir. İyi Parti siyaset kurumunun yerine geçmeye çalışan herkesin karşısında olacaktır. Siyasetin rakibi yine siyasetçidir ilkesini savunmaktayız. İyi Parti Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetlerinin Türkiye tarafından da “SOYKIRIM” olarak tanınması için Meclis Başkanlığına başvurmuştur. Söz konusu

fiillerin insanlığa karşı suç, hatta soykırım olarak tanınması gerektiğini savunmuştur. Doğu Türkistan’da soydaş ve dindaşlarımızın yaşadıklarına karşı dünya ülkelerinin hükümet ve parlamento seviyesinde resmi tepkileri gelirken isminin başında Türkiye olan Büyük Millet Meclisinin sessiz kalması kabul edilemez. Bu hem tarihimize, hem Türk ve Müslüman Doğu Türkistan halkına karşı sorumluluğumuzdur. Doksan seneye yakındır yönetmelikle okutulan Andımızın kaldırılması hususunda da itirazlarımız sürecektir. Bizler ve konuya duyarlı milletimizin, Milletvekillerinin ortak arzumuz Türk Milletini sonsuza kadar özgür ve mutlu yaşatma önceliği esas alınmalıdır. Andımızı okuyarak yetişen kuşaklar, İstiklal Marşı’na sahip çıkan, saygı duyan ve söyleyen nesiller de olacaktır. Andımız kişiliğin oluştuğu kimlik tanıma sürecinde olan çocuklarımızın millet olma şuurunu kazanmasına vesile olan, önemli ve hedef belirleyici nitelikte bir metindir. Andımızı okuyan kuşaklar olmazsa İstiklal Marşına sahip çıkan nesiller de olmaz” dedi.

“BİZİM GÖNLÜMÜZDE DE ADAYLARIMIZ VAR”

İyi Parti Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Başkanvekili ve Karesi Belediyesi Meclis Üyesi Metin Özpınar, CHP’nin Ahmet Akın’ı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak lanse edilmesinin yersiz olduğunu belirterek, “Türkiye daha önceleri koalisyonlardan dolayı iyi yönetilmediğini düşünerek değişik yönetim sistemine geçti. Fakat, görüldü ki bu da tutmadı. Seçimlerden önce ittifaklar olmaya başladı. 2019 yılında da yerel seçimlerinde ittifak kararları alındı. Ülkemizde bazı illerde CHP ve İYİ parti adayları ile seçimlere girilmesi kararları alındı. Bu kararlar alındığında komisyonlar kurulması kararı alındı. Balıkesir’de bu illerden biriydi. Balıkesir CHP ve İYİ Partiye bırakılmadan değerli CHP Milletvekili Ahmet AKIN adaylığını açıkladı. Geçtiğimiz dönemde Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı İYİ partiye bırakılınca CHP tabanında infilak oluştu. Bu infilak bir-iki ay seçim süresince devam etti. Daha seçimlere üç yıl varken, genel merkezlerin tarafından tekrar bildirilmeden ittifakın adayının sanki Ahmet Akın’mış gibi lanse edilmesi İYİ partilileri gerçekten yaralamıştır. 2024 yılındaki seçimlerde bu görev İYİ partiye verildiğinde adaylarımız vardır, seçimi kazanacak şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. 3 yıl varken bu adayı belirtmek vatandaşları tekrar

kutuplaştıracaktır. CHP İl Başkanı Serkan beyin yaptığı açıklamanın yersiz olduğunu düşünüyoruz, inşallah bu hatadan dönerler. Genel merkezimizin de Balıkesir’in CHP’ye verildiği veya İYİ Partiye verildiğine dair bir şey yoktur. Belki ileri ki yıllarda herkes kendi siyasi partisiyle seçime gidecektir. Balıkesir halkının önüne hangi aday gelirse onu seçmesini bilecektir. Onların gönlünde Ahmet Akın yatabilir, bizim gönlümüzde de adaylarımız var” dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete