Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SİYASET İKİ CEPHELİ OLDU

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bu ittifaklar ülkeyi iki cepheli hale getirdiler.

Cumhur ittifakı bir tarafta öbür tarafta da millet ittifakı var. Dört partinin seçmeni bu ittifak durumunda olan partiye istese de istemese de birine oy vermeye mecbur edilmiştir. Üçüncü bir alternatifi yoktur. Üçüncü bir alternatif arayan seçmenin oyu kararsız durumdadır.

Siyaset ile uğraşmayı kafasına koymuş olanlar bu ittifaklarda kendilerini yer bulamayınca sığınacak bir liman arayışındalar. Hem siyaset yapmak isteyenler hemde seçme özgürlüğüne ipotek konan seçmen de üçüncü bir alternatif arayışı içersindedirler.

Siyaset yapmak isteyenler Demokrat Parti’nin kapısını çalmaya başladı. Demokrat Parti siyasetle uğraşmayı amaç edenmiş olanların sığınma limanı olmuştur. Böylelikler üçüncü bir alternatif kendiliğinden ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye genelinde demokrat partiye geçen belediye başkan adaylarının sayısı yüzü aşmış durumdadır. Bir yerde tıkanan demokrasinin önünü açmış olacaklar. Çünkü seçmen özgür iradesi ile oy kullanamaz duruma getirilmiştir. Cumhur ittifakında olanların seçmenleri bazı yerlerde AKP’li seçmenler MHP adayına oy vermeye mecbur edilmiştir. Bazı yerlerde MHP seçmen AKP’ye oy vermeye mecbur edilmiştir. Böyle bir durumun başka ülkelerde olduğunu zannetmiyorum. Türkiye dünyada ilklere imza atan bir ülke olmuştur. Hani başkanlık sistemi için “Türkiye’ye özgü bir başkanlık sistemi olacak” demişlerdi. Bu ittifaklarda Türkiye’ye özgü bir ittifak sistemi olacaktır.

Millet ittifakında da durum aynidir. İyi partili seçmen CHP ye oy vermeye mecbur bırakılmıştır. CHP’li seçmen de iyi partiye oy vermeye mecbur edilmiştir. Bazı yerlerde büyük şehir belediye başkan adayına oy vermeye mecbur edilmişlerdir.

Birde madalyanın öbür yüzü var. A partisi seçmeni büyük şehir adayına oyunu veriyor. İlçede ise diğer ortağının adayına oy veriyor. Şöyle diyelim: A partisi büyük şehirden aday göstermiş. İlçelerin bazılarda A partisine verilmiş. Bazı ilçelerde B partisine verilmiş. Bir partinin seçmeni o ilde ikiye bölünmüş oluyor. Böyle bir seçim sistemi dünyada görülmemiştir. Ne böyle bir seçim sistemi varadır. Ne de bizdeki gibi seçmen listesi vardır. Adamın dairesinde 40 seçmen var. Bu durum şikâyet ediliyor. Şikâyetin incelenmesi gerekirken ret ediliyor. Bir yerden bir yere seçmen nakli yapılıyor. Her işimizde şaibe yatıyor. Böyle bir ülkede ne demokrasiden bahsedilir. Ne de adaletten bahsedilebilinir. Hiç değilse şaibeyi önlemek için kaldırılan parmak boyası getirilsin de biraz şaibeden kurtulalım. İYİ Parti parmak boyasının getirilmesi için kanun teklifi vermiş. Mecliste yapılacak oylamada bakalım hangi partiler ret oyu verecek, hangi partiler evet oyu verecek göreceğiz. Ret oyu verenler peşinen hile yapılacağını kabullenmiş demektir. Bu parmak boyasını fuzuli masraf diye kaldırdılar. Nerelere fuzuli masraf yapılmadı ki? Buna girmek istemiyorum. Fakat çok yerlere fuzuli masraf yapıldı. Şayet meclisteki oylamada fuzuli masraf derlerse muhalefet “getirin boyayı masrafını bir karşılayalım” desin. Ben şimdiden söyleyeyim. Bu kanun mecliste oylandığında cumhur ittifakı ret oyu verecektir. Seçimleri şaibeli duruma getirenler bellidir. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ