Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SIR DİYE BİRŞEY VAR MI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Açma sırrını dostuna  o da söyler dostuna”

Sır diye bir şey yoktur. Özellikle aile içi özel konuların. sırların anlatılmaması çok önemlidir. Genellikle, aile içi özel konuların başkalarıyla paylaşılması hatasına çocukların düştüğü zannedilir. Aslında aile içi sırları verenler daha çok karı-koca yani eşlerdir. Dizilerden etkilenen kadınlar eşlerini hafiye gibi takip ederek, eşim beni aldatıyor mu? gibi düşünceler içinde olur olmaz şeyleri arkadaşına anlatabilmektedir. Aslında aile içinde bir sorun varsa bunu uzmanına danışmak en iyisidir.

Ancak; birtakım sorunların arkadaşlarla paylaşılması normaldir hatta gereklidir. Aksi takdirde, içe atılan, paylaşılmayan problemler ileride büyüyebiliyor, hatta yeni sorunlara kapı aralayabiliyor.

Ancak, sır olarak kalması gereken mahremiyet taşıyan konular kesinlikle anlatılmamalıdır.  Mahrem konuların anlatılmamasını gerektiren en önemli sebeplerden birisi de, bugün eş ve dost olarak kabul ettiğimiz kişilerin, ömür boyu eş ve dostluklarının devam edip etmeyeceğini bilmememizdir.  Yıllar önce Balıkesir’de yayın yapan bir yerel radyoda  eşinden ayrılan bir kadının  konuşmasını dinlemiştim. Kadın büyük bir hırsla eşinin ruhsatsız tabancası olduğunu, çalıştığı işyerinin kasasından para çaldığını, kaçak elektrik kullandığını, borçlarını ödemediği falan anlatıyordu. Dolayısıyla yakın zamana kadar birlikte olduğunuz ve durumumuza üzülen kişilerle aranız bozulduğunda olumsuz ne varsa bizim aleyhimize delil olarak kullanabilir.

Özellikle günümüzde okullar, işyerleri, alışveriş merkezleri ve kitle iletişim araçları gibi faktörlerin etkisiyle ailenin ev, bahçe ve mahalle ile muhafaza edilen alanları yok oldu denebilir. Son yıllarda aile ile ilgili ayıp sayılan konuların televizyon, sinema, tiyatro, gazete ve internette konuşulması ya da açıkça gösterilmesinin aile kurumu ve buna bağlı olarak toplumu ne denli yıprattığı ortadadır.

Özel konuların hemen herkesle ölçüsüz bir şekilde paylaşılması uygun değildir ve bu konuya ailelerin çok dikkat etmesi gerekir.

/////

BUGÜN NE YAZSAM?

Bazen yazacak konular çok oluyor bazende ne yazacağını bilemiyorsun ve Necefli Maşrapa gibi donup kalıyorsun. Ben dünyanın en iyi yazarıyım falan dediğimde yok. Aklımıza gelenleri, aklımızda kalanları ve zaman zaman da istekleri yazıyoruz. Bazen de etrafımdaki arkadaşlara hadi bana bir konu verin yazayım diyorum.

Yazmak kolay mı? Kimine göre kolay kimine göre zor. Bana göre kolay. Son zamanlarda en önemli yazılması gereken konulardan biri de Korona (Covid 19) hastalığı. Bu hastalıktan, bu davranışlarla kurtulmamız zor. Yine maskeler kollarda, burunlar dışarıda, maske takarsa boğulacak gibi oluyormuş. Mış lar, muş lar bitmiyor.

Aşı ikna timleri kuruldu bizim memlekette. Acaba başka ülkelerde var mı? bu timden çok merak ettim! Devlet devletliği yapmış önüne aşını getirmiş ol diyor. Bazıları hala  aşıyı tartışıyor. Olmuyor. Mesafe deniyor, eleman burnunun dibinde sanki içine girecek gibi. Temizlik diyorsun bana bir şey olmaz diyor. Pazarda zeytin yiyen mi ararsın, elmadan bir dilim alıp tadına bakan mı, dolu. Pazarın ortasında maskeni çıkarıp, elini ve aldığın yiyeceği yıkamadan yemek hangi temizlik kuralına uyar?

Bugün ne yazsam diye düşünürken nerelere geldik yine. Allah sonumuzu hayır etsin.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete