Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ŞİMDİDEN BİR HAL YOLU VARSA BASKİ GÖREVE

ŞİMDİDEN BİR HAL YOLU VARSA  BASKİ GÖREVE

ÖZCAN ÖZAKBAŞ

Sorumluluk alanınıza giren bölümlerde sulama kanallarının bakım ve onarımını şimdiden yapın. Yapın da geçen yılki sıkıntı yine yaşanmasın, üreticinin içi rahat olsun.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile gözde kuruluşlarından BASKİ’ye iki köyün üreticilerinden bir konuda önemli bir talep var. Bu talep; sulama kanallarının bakım ve onarımlarının şimdiden yapılıp bahar aylarında sulamaya hazır ve nazır hale getirilmesi.

Hemen harekete geçmişlerdi

Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren Üçpınar kırsal mahallesi güzergahının arka bölgesinde kalan Fethiye ve Karakol kırsal mahallelerinin sulama kanallarının bakım ve onarımları geçen yılki sezonda istenmeden de olsa geçe bırakılmış, yayınımız sonrasında duyarlı BASKİ yetkilileri haberin gece basılmasından ardından gazetemiz idaresine sabahın 9’unda yazılı bir e-mail göndererek kanalların 4 gün içinde bakım ve onarımlarının yapılarak su verileceği müjdesini aktarmışlardı.

Güldür güldür su gelmişti

Cuma günlü yayınlanan “Üretecekler ama su yok!” manşetimizin ardından bırakın 4 günü, hemen bakım ve onarımı yapan şimdinin ödüllü BASKİ’cileri arazinin hemen sulanması için Pazar günü yani 3. günde suyu kanallara verme becerisini göstermişlerdi. (Su zaten vardı, kanalların bakımı yapılmamıştı!) Böylece tarlasına kova ile su getirip maşraba ile ektiklerine can su  verebilen iki köy halkı, kanallara güldür güldür gelen su ile derin bir nefes alıp rahatlamıştı.

Hayati eksikliği dile getirmiştik

DEMOKRAT’ın habercilik gereği masadan kalkıp susuz tarlalara gidip (bizzat başındaydım) görüntülerle verdiğimiz yayınımızla can alıcı bir eksikliği anında dile getirerek yetkilileri hemen harekete geçirmesinden sonra, ekim ve hasat sezonu boyunca iki köy halkı iyi ürün kaldırmış, bu arada Demokrat’ın kaptanı bendinize de teşekkür edilmişti.

Dört dörtlük sulama olur mu?

Şimdi yine köy halkından tarafıma gelen yeni bir talebe göre; sulama kanallarının geçtiğimiz yıl yapılan bakımının yanısıra şimdiden onarımlarının da gerçekleştirilmesi önemle isteniyor. Kanallardaki su kaçaklarına neden olan çatlakların giderilmesi, yan kısımlarında oluşan düzleşmelerin halledilmesi gerekiyor, ayrıca boru-vana sistemlerinin de devreye sokulması, böylece önümüzdeki sezona dört dörtlük sulama kanalı sistemleri ile girilmesinin isabetli olacağı vurgulanıyor.

Erdoğan”üretin” demişti

Fethiye ve Karakol köylüleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtimiz yılın başında “ÜRETİN” talimatını da hassasiyetle vermesinden sonra, mevsimi geldiğinde arazilerini sulamada geçen yılki gibi bir sorunun tekrar yaşanmayacağından da eminler.

Ödüle lâyık olduğunuzu gösterin

“Geçtiğimiz günlerde 6. Su ve Çevre Konferansı Ödülleri kapsamında ‘En Çok Altyapı Yatırımı Yapan Sular İdaresi’ ödülünü alan BASKİ’ye de bu yakışır” diyen her iki köy halkı; Fethiye’li ve Karakol’lu üreticiler konu ile ilgili olarak BASKİ idaresinin çalışmanın şimdi yapılıp yapılamayacağı konusunda bir açıklamasını bekleyecekleri bilgisini de DEMOKRAT’la paylaştılar.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ